Connect with us

Żelazna Logika

Jak Rosjanie na emigracji reagują na wojnę?

Avatar photo

Opublikowano

on

Pisaliśmy już o Złym Putinie i Zwykłych Rosjanach. Obraz z Rosji jest z pewnością zakrzywiony, zarówno przez strach przed konsekwencjami, jak i przez brak pełnej informacji z tego, co się tam właściwie dzieje. Ale z łatwością można prześledzić działania Rosjan, poza granicami swojego kraju. A są bardzo interesujące.

Zacznijmy od tego, że rosyjska diaspora na świecie jest szacowana na ok. 30 milionów ludzi. Poniżej tabela z Wikipedii:

Tych na Ukrainie, z oczywistych względów, nie bierzemy pod uwagę. Są to zresztą dane z 2001 roku, więc już mocno nieaktualne. Szczególnie po aneksji Krymu i ogłoszeniu niepodległości przez Donieck i Ługańsk w 2014 roku.

Z byłych krajów ZSRR oraz obozu komunistycznego, warto wziąć pod lupę państwa bałtyckie: Litwę, Łotwę i Estonię oraz Rumunię, Bułgarię i Polskę. Razem w tych sześciu krajach zamieszkuje ok. miliona Rosjan. Ilu z nich organizowało protesty? Nie dołączało do istniejących, jak np. ci Rosjanie w Warszawie, tylko podkreśliło, jako Rosjanie, że nie popierają wojny? Udało nam się znaleźć ten protest w Krakowie.

Jak na milion osób, dosyć skromnie 🙄

A na zachodzie?

Zacznijmy od pozytywów. Kilkanaście dni temu, ekonomista Sergiej Guriev, tancerz Michaił Barysznikow oraz pisarz Borys Akunin, założyli fundację True Russia, która wzywa do zakończenia wojny oraz zbiera środki na pomoc dla ukraińskich uchodźców. Do tej chwili, wpłaty dokonało ponad 4 tysiące osób i zebrano kwotę 888 tys. funtów.

Szczegóły na stronie www.truerussia.org

Inną inicjatywą znanych Rosjan żyjących na zachodzie jest „Anti-War Committee”, za którym stoi m.in. znany opozycjonista Michaił Chodorkowski.

Komitet potępia agresję i działania Putina. Ze szczegółami można zapoznać się na ich stronie

Poniżej film promujący inicjatywę. Zastanawia nas tylko to, że wrzucono go 23 marca, a gdy oglądamy go 31 marca, to jesteśmy widzem nr… 825 (osiemset dwadzieścia pięć) czyli jakieś kilka tysięcy razy mniej niż gości, opowiadających jak przejść gry komputerowe.

Protesty

Nie brak relacji, gdzie opisywane są protesty czy to z Warszawy, Berlina czy Ottawy i na których zjawiają się Rosjanie sprzeciwiający się wojnie. W Atlancie, Rosjanie sami zorganizowali protest i pomoc dla uchodźców. Widać ich i media bardzo często podkreślają, że pośród setek tysięcy obywateli Niemiec, Polski, Francji, Kanady czy Stanów Zjednoczonych pojawiają się grupy Rosjan na emigracji. Jaka jest ich liczba? Nie da się tego stwierdzić.

Można spróbować oszacować udział Rosjan w manifestacjach na podstawie ich populacji oraz częstości pojawiania się pewnej flagi.

W USA żyje ich ponad 3 miliony.
W Niemczech, Brazylii i Izraelu, ponad milion.
W Kanadzie, Francji, Argentynie – kilkaset tysięcy.
We Włoszech, Turcji, Finlandii, Hiszpanii, Australii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Austrii, Szwecji – od 20 do 100 tysięcy.

Na całym świecie – szacuje się że Rosjan mieszka ok. 30 milionów. Całkiem sporo.

Jak często słyszeliście o masowych protestach samych Rosjan w miastach na całym świecie?

Albo jak często widzieliście na manifestacjach tę flagę, którą uznano za symbol sprzeciwu wobec wojny i działań obecnych rosyjskich władz?

Manifestacje poparcia

Trudno w to uwierzyć, lecz w kilku miejscach na świecie, odbyły się również rosyjskie manifestacje poparcia dla wojny oraz sprzeciwiające się przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy. Poniżej film z demonstracji w Dreźnie, na który zapraszano ulotką opatrzoną symbolem „Z” – film z 12 marca

Rosjanie na Cyprze (film ze strony Euronews) – film z 27.03

Tel Awiw, przed ambasadą USA – film z 25.03

A tutaj Sydney. Mamy symbol „Z”, mamy okrzyki „God bless Putin” – film z początku marca

Tutaj warto jeszcze raz przypomnieć tekst o Zwykłych Rosjanach w samej Rosji

O ile jeszcze Rosjanie w kraju, ze względu na ogromną dezinformację i propagandę, mogą nie znać prawdy o wojnie, o tyle ludzie w Sydney czy Dreźnie raczej widzieli zdjęcia z Charkowa, Mariupola i słyszeli relacje milionów ukraińskich uchodźców. Szczególnie, że powyższe demonstracje odbywały się już kilkanaście dni, a nawet miesiąc po wybuchu wojny!

Czy standardem dla rosyjskich emigrantów jest protestowanie przeciwko wojnie czy bezkrytyczne poparcie dla działań wojennych, akceptacja dla zabijania cywili i publiczna manifestacja swojego uwielbienia dla Putina? Mamy wrażenie, że obie grupy przytłacza tzw. „milcząca większość” trzydziestu milionów obojętnych Rosjan. I to nie jest wcale dobra wiadomość…

Wspieraj naszych twórców i dołącz do takżetego!

Wszystko na świecie jest logiczne, a jeśli logiczne nie jest to ktoś nam logicznie wytłumaczy że jednak jest. www.zelaznalogika.net

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Czytaj dalej
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Żelazna Logika

Nie idź na wybory! Apel frekwencyjny

Avatar photo

Opublikowano

on

Nie idź na wybory czyli nasz apel o frekwencję i świadome głosowanie.

❌ Jeśli głosujesz na kogoś, tylko dlatego bo go lubisz (albo nie lubisz jego przeciwnika) i to jest jedyny powód – nie idź na wybory

❌ Jeśli głosujesz na kogoś bo miał fajny czy bekowy spot wyborczy – nie idź na wybory

❌ Jeśli nie potrafisz wymienić choćby trzech punktów z jego programu – nie idź na wybory

❌ Jeśli głosujesz na kogoś bo ma zdjęcie z liderem partii – nie idź na wybory

❌ Jeśli głosujesz na kogoś bo poparł go aktor, muzyk czy modelka – nie idź na wybory.
Nigdy w życiu‼️‼️‼️‼️

❌ Jeśli głosujesz na kogoś bo kręcił fajne afery w Sejmie – nie idź na wybory

❌ Jeśli głosujesz na kogoś, bo ktoś Ci powiedział, że „on wygrał debatę” – nie idź na wybory. Debaty nie są do wygrywania i pyskówek. Powinny być do przedstawienia swojego pomysłu na Polskę i oferty dla Ciebie

❌ Jeśli głosujesz na kogoś, a nie wiesz co on do tej pory robił w Sejmie czy Europarlamencie, nie znasz ani jednego jego głosowania czy inicjatywy – nie idź na wybory

❌ Jeśli uważasz że polityka to „jebać, wypierdalać” i tym podobne – nie idź na wybory

❌ Jeśli głosujesz na szyld partyjny, a nie konkretne nazwisko – nie idź na wybory

❌ Jeśli nie potrafisz podać choć dwóch powodów, dlaczego wybrałeś tego człowieka, co on Twoim zdaniem będzie robił w Sejmie, na czym się zna i CO ZROBI DLA CIEBIE KONKRETNIE – nie idź na wybory

❌ Powtórzmy, jeśli nie wiesz co on zrobi dla Ciebie – nie idź na wybory

✅ Jeśli jeszcze nie wiesz na kogo głosować, zadaj sobie to minimum wysiłku i dowiedz się czegoś o kandydatach i ich postulatach. Oni są przedłużeniem Ciebie.

Ty jesteś głową, a oni Twoją ręką. Wyobrażasz sobie, że nie wiesz co robi Twoja ręka? Wyobrażasz sobie, że powierzasz komuś działanie w Twoim imieniu i nie wiesz kto to jest i co zamierza zrobić? Dowiedz się kto to jest, co zrobił do tej pory (albo czego nie zrobił), co zamierza zrobić i czy jest to zbieżne z Twoimi oczekiwaniami. Tyle wystarczy.

Na wybór butów czy nowej pralki, poświęcasz pewnie co najmniej kilkanaście minut, jeśli nie ponad godzinę. Posłowie to będą Twoi przedstawiciele przez następne cztery lata i warto poświęcić zastanowieniu się, kto nim będzie, przynajmniej przez te kilkanaście minut. Bo od tego wiele zależy.

Głosuj świadomie.

To będzie dobre dla Ciebie i Twoich bliskich.

Czytaj dalej

Żelazna Logika

O czym tak naprawdę są te wybory?

Avatar photo

Opublikowano

on

No więc, o coś zupełnie innego, niż się wszystkim wydaje. Ale po kolei.

Wielu ludzi ma gotową odpowiedź na tak postawione pytanie. Pewnie każdy inną. Opozycja będzie mówić, że „o demokrację„, lewica że o prawa mniejszości, partia rządząca odpowiada, że o bezpieczeństwo, a zwolennicy Konfederacji, że o gospodarkę i wolny rynek.

Czy Polska będzie decydować o sprawach Polski?

Wszystkie odpowiedzi mają jeden wspólny mianownik. Polski rząd decyduje o tym, jak wygląda Polska. I o tym właśnie są te wybory. O kompetencjach polskiego rządu, do… rządzenia Polską.

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski zamieścił w sieci streszczenie reformy traktatów, planowanej przez Komisję Europejską

https://twitter.com/JSaryuszWolski/status/1702024868034691183

Cytujemy za panem Jackiem, listę zmian:

Raport proponuje:

– radykalną centralizację UE, przez przekształcenie jej de facto w scentralizowane oligarchiczne europejskie super-państwo, umykające demokratycznej kontroli

– znaczące osłabienie Państw Członkowskich przez redukcję i przejęcie ich kompetencji – generalną eliminację zasady jednomyślności [veta] w głosowaniu w Radzie UE w 65 obszarach

masowy transfer kompetencji z poziomu Państw Członkowskich na poziom UE, w 10 kluczowych dziedzinach > są to 2 nowe kompetencje wyłączne UE z art. 3 TFUE oraz 8 dzielonych kompetencji z art. 4 TFUE, gdzie UE ma pierwszeństwo w ich wykonywaniu przed Państwami Członkowskimi, którym pozostają rezydualne elementy tych kompetencji:

1/ polit zagr, bezpieczeństwo zewnętrzne i obrona

2/ polityka granic zewnętrznych

3/ środowisko

4/ negocjacje ws klimatu

5/ leśnictwo

6/ zdrowie publiczne

7/ transgraniczna infrastruktura transportowa

8/ obrona cywilna

9/ przemysł

10/ edukacja

Dodatkowo Raport proponuje zmiany kulturowo-ideologiczne: > zastąpienie wszędzie w Traktatach UE terminu „równość kobiet i mężczyzn” pojęciem „gender”

Co oznaczają te zmiany?

Punkty 1 i 2. Przeniesienie kompetencji decydowania o obronności, polityce zagranicznej i granicach zewnętrznych UE (czyli też wschodniej granicy Polski) do Brukseli. Co to oznacza w praktyce? Wystarczy przypomnieć kilka wydarzeń.

Listopad 2021. Franek biegał z siatką, Basia pytała „CO TAM SIĘ DZIEJE”, a w tym czasie KE chce wprowadzić następujące regulacje:

Ursula von der Leyen, po wizycie na Lampeduzie. „Nie będzie blokady morskiej”

https://twitter.com/visegrad24/status/1703365917827060046

Punkty 3 i 4 – klimat i środowisko oraz 9 – przemysł.

Jak nie trudno się domyślić, Komisja Europejska przyzna sobie prawo do decydowania o polityce energetycznej, będzie się bawić emisjami CO2, zamykać Turów i otwierać rury z gazem. Już teraz UE wprowadza zakaz samochodów spalinowych po 2035 roku. Gdy przejmie kompetencje państwo członkowskich w pełnym zakresie, Polska stanie w sytuacji – kupujemy energię z innych krajów za wszelką cenę albo zostajemy bez prądu.

Punkt 5 Leśnictwo. Trudno tu gdybać i snuć wizje. Ale nie trudno się domyślić, że przekazanie kompetencji w tym zakresie, może znacząco utrudnić inwestycje infrastrukturalne w krajach mniej rozwiniętych. I będą one pod dyktatem krajów, które już dawno wycięły swoje lasy i biegną po nich szerokie autostrady, tunele kolejowe, wyregulowane rzeki ze zbiornikami etc.

Punkt 6 Służba zdrowia. Ten punkt jest dosyć zagadkowy i można snuć szeroką interpretację, z bardzo daleko idącymi wnioskami, trochę nasuwa się temat szczepionek ale damy sobie spokój z gdybaniem. Bardzo ciekawy jest za to punkt kolejny

Punkt 7. Transgraniczna infrastruktura transportowa. Czyli przede wszystkim porty. Tu wystarczą tylko dwa niusy, z których już wiadomo wszystko.

link 1, link 2, link 3

Polskie porty odnotowują kilkudziesięcioprocentowe wzrosty, kosztem portów niemieckich, holenderskich, francuskich. Jak myślicie, czy przekazanie kompetencji Brukseli, pomoże polskim portom czy raczej Hamburgowi, Rotterdamowi, Marsylii?

Punkt 8. Obrona cywilna. O tym już było przy okazji punktów 1 i 2. Szczerze mówiąc, przekazanie kompetencji z Warszawy do Brukseli, w zakresie obronności kraju, nie mieści nam się w głowie 🤯

Punkt 9. Przemysł. Częściowo już był opisywany wcześniej. Ale takie info pasuje tutaj jak ulał

 

Punkt 10. Edukacja. Wydaje się to być najbardziej błahe, w zestawieniu z punktami wyżej ale wystarczy się zastanowić, czy chcemy aby lekcji historii, uczono w Polsce z jednego podręcznika, napisanego przez ludzi pokroju Olafa Scholza, który w maju obchodził dzień zwycięstwa nad nazizmem i dziękował za wyzwolenie Niemiec od nazizmu? Aby uczyli nasze dzieci historii autorzy filmu „Nasze matki, nasi ojcowie”, gdzie Armię Krajową przedstawiono jako morderców Żydów? Czy chcemy aby dzieci uczono np. tego, czym jest Androgyne i Lunagender ? Dopóki sami decydujemy o własnym systemie edukacji, mamy wpływ na przyszłość naszych dzieci. I Polski jako takiej.

O czym więc są te wybory?

Nie są o tym jakie będą w Polsce podatki, służba zdrowia, kontrola granic i edukacja. To znaczy są ale nie tylko. Są przede wszystkim o tym, czy Polska będzie decydować sama o sobie.

O tym każdy powinien wiedzieć, przed oddaniem swojego głosu na dany komitet. I zastanowić się, które z nich, gwarantują sprzeciw wobec tej reformie Unii Europejskiej, a które gładko się na nią zgodzą.

Właśnie o tym są te wybory.

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

Żelazna Logika

„Zielona Granica” – mamy wszystkie kontrowersyjne sceny

Avatar photo

Opublikowano

on

Do sieci przedostały się fragmenty filmu Agnieszki Holland „Zielona Granica”. Prezentujemy je poniżej. Wyróbcie sobie zdanie sami.

Najczęstszy zarzut wobec osób krytykujących ten film brzmi „nie widziałaś, więc nie komentuj”. No to obejrzyjcie te fragmenty. Cztery najbardziej kontrowersyjne sceny z filmu i jedna pokazująca obsesję.

Gdy obejrzyjcie sceny, przejdźcie do dwóch ostatnich postów. Są najważniejsze. Jeden to finansowanie filmu, drugi to opis człowieka, mieszkającego tuż przy granicy. Warto!

Tak, dobrze widzieliście na początku. Dowódca oddziału Straży Granicznej mówi w filmie o migrantach „to nie są ludzie”

Czy przy tworzeniu scenariusza, zapytano o relacje kogoś ze Straży Granicznej? Niestety nie. Film zbudowano w całości na przekazach medialnych i relacjach aktywistów. Aż dziw, że nie było nic o Ibrahimie, który płynął rzeką sześć dni w listopadzie

Film nie cieszył się zbytnim powodzeniem w dniu premiery:

Ale ktoś jednak na niego poszedł. Poniżej streszczenie fabuły (trzeba kliknąć w link)

A teraz pieniążki. Kto brał udział w finansowaniu tego filmu?

No co za niespodzianka….

I na koniec relacja od kogoś, kto był tam na co dzień, mieszka tuż przy granicy i widział na własne oczy. Trzeba kliknąć w link, opis jest bardzo długi

I jeszcze jedno pytani do twórców filmu:

Czytaj dalej