Connect with us

Żelazna Logika

Szef komisji wyjaśniającej wypadek w Smoleńsku twierdzi, że samolot podchodził do lądowania z prędkością większą od maksymalnej, i myli systemy lotniska z systemami samolotowymi.

Avatar photo

Opublikowano

on

W ostatnich dniach odnotowujemy dużą aktywność w mediach szefa komisji wyjaśniającej katastrofę smoleńską.

A my przyjrzeliśmy się dokładnie temu, co mówił i zestawiliśmy z faktami. I tak jakoś no nie zawsze rzeczywistość chce się zgadzać z panem ekspertem 🤷‍♂️

11.04.2022, Cytat 1:

Ten samolot zderzył się z ziemią [z prędkością] ponad 1000 kilometrów na godzinę. Wyhamował na bardzo krótkim obszarze.

Fakty:

Prędkość każdego samolotu podczas procedury lądowania jest ustalana na poziomie ok. 5% powyżej prędkości minimalnej i zawiera się w zakresie 180-300 km/h.

Prędkość minimalna Tu-154M wynosi 230 km/h

Prędkość maksymalna Tu-154M wynosi 950 km/h

Skąd szef komisji smoleńskiej wziął prędkość ponad 1000 km/h? Podczas lądowania? Nie wiemy.

11.04.2022, Cytat 2:

„Lotnisko w Smoleńsku nie znajduje się w systemie „TCAS”, jednak nie miało to wpływu na pojawienie się komunikatów o konieczności „odejścia na drugi krąg”. – W instrukcji obsługi tego systemu jest nakaz bezwzględnego stosowania się do jego poleceń w sytuacji, kiedy załoga nie widzi ziemi”

Fakty:

Lotnisko w Smoleńsku rzeczywiście nie znajduje się w systemie TCAS. Tak samo jak każde inne lotnisko na świecie.

System TCAS to system zapobiegający zderzeniu się dwóch samolotów w powietrzu. Opiera się o transpondery maszyn i ich wzajemne położenie. Na tej podstawie wydaje polecenie wznoszenia, opadania bądź zmiany prędkości obu samolotom, tak aby zapobiec kolizji.

12.04.2022, Cytat 3 (rozmowa):

– 11 kwietnia, Funkcjonariusze Federacji Rosyjskiej przy pomocy szlifierki kątowej oraz nożyc hydraulicznych obcięli dach wywiniętej na zewnątrz lewej burty, następnie rozcięto na dwa mniejsze fragmenty.

– Samolot był cięty na miejscu zdarzenia, żeby go przewieźć.

Fakty:

W badaniach wszelkich wypadków komunikacyjnych najistotniejsze jest zachowanie elementów uszkodzonych pojazdów w stanie nienaruszonym i w miejscu zdarzenia, tak długo jak to potrzebne, aby zmierzyć wszystkie parametry. Wie o tym każdy, kto choć raz widział wypadek samolotowy. Nie uznaje tego za konieczne szef komisji badającej katastrofę lotniczą.

Co jeszcze wiemy o naszym ekspercie?

Jak sam przyznał, w czasie prac komisji nigdy nie był w Smoleńsku (źródło na dole).

Wyjaśniał, dlaczego komisja odrzuciła pomoc Szwedów w sprawie nagrania z kokpitu, którzy takim nagraniem dysponowali (link na dole).

Zmieniał słowa w raporcie niezależnych ekspertów (film na dole).

Badając jeden wypadek, twierdził, że wrak jest istotny, badając inny, mówił, że jest bez znaczenia (link na dole).

Fachowy szkic

Zapewne zastanawiacie się też, co to za uroczy obrazek w tytułowym zdjęciu.

Ano jest to szkic z innego wypadku lotniczego, prowadzonego przez komisję, której członkiem był ten sam ekspert. Jeszcze raz ten obrazek:

źródło: https://bezpieczenstwo.dlapilota.pl/02-06-2003-smiertelny-wypadek-samolotu-l-200-morava-wskutek-niewykonania-czynnosci-przedstartowych

Widać fachową, wprawną rękę od razu. Ten szkic pochodzi z raportu w sprawie wypadku samolotu L-200 Morava, w okolicach Zielonej Góry, w 2003 roku.

Eksperckie oko

Ciekawe zestawienie, prawda? Cytaty tylko z ostatnich dni, przypomnienie starych wydarzeń, okraszone starym zdjęciem, które tak nas urzekło, że nie mogliśmy sobie odmówić 🙂

Aha, bylibyśmy zapomnieli…

Cytowanym ekspertem jest Maciej Lasek.

Były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz szef zespołu do spraw wyjaśniania katastrofy smoleńskiej przed opinią publiczną.

Poniżej źródła:

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-raport-macierewicza-lasek-narracja-nie-trzyma-sie-logiki,nId,5953087

https://bezpieczenstwo.dlapilota.pl/02-06-2003-smiertelny-wypadek-samolotu-l-200-morava-wskutek-niewykonania-czynnosci-przedstartowych

Twitter, Twitter 2

https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/522304,szwedzi-chcieli-przekazac-polakom-nagranie-rozmowy-zalogi-tupolewa-nie-jestesmy-zainteresowani.html

https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/465113,maciej-lasek-o-zestrzeleniu-malezyjskiego-samolotu-trasa-mh17-latalo-wiele-maszyn.html

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Czytaj dalej
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Żelazna Logika

Nie idź na wybory! Apel frekwencyjny

Avatar photo

Opublikowano

on

Nie idź na wybory czyli nasz apel o frekwencję i świadome głosowanie.

❌ Jeśli głosujesz na kogoś, tylko dlatego bo go lubisz (albo nie lubisz jego przeciwnika) i to jest jedyny powód – nie idź na wybory

❌ Jeśli głosujesz na kogoś bo miał fajny czy bekowy spot wyborczy – nie idź na wybory

❌ Jeśli nie potrafisz wymienić choćby trzech punktów z jego programu – nie idź na wybory

❌ Jeśli głosujesz na kogoś bo ma zdjęcie z liderem partii – nie idź na wybory

❌ Jeśli głosujesz na kogoś bo poparł go aktor, muzyk czy modelka – nie idź na wybory.
Nigdy w życiu‼️‼️‼️‼️

❌ Jeśli głosujesz na kogoś bo kręcił fajne afery w Sejmie – nie idź na wybory

❌ Jeśli głosujesz na kogoś, bo ktoś Ci powiedział, że „on wygrał debatę” – nie idź na wybory. Debaty nie są do wygrywania i pyskówek. Powinny być do przedstawienia swojego pomysłu na Polskę i oferty dla Ciebie

❌ Jeśli głosujesz na kogoś, a nie wiesz co on do tej pory robił w Sejmie czy Europarlamencie, nie znasz ani jednego jego głosowania czy inicjatywy – nie idź na wybory

❌ Jeśli uważasz że polityka to „jebać, wypierdalać” i tym podobne – nie idź na wybory

❌ Jeśli głosujesz na szyld partyjny, a nie konkretne nazwisko – nie idź na wybory

❌ Jeśli nie potrafisz podać choć dwóch powodów, dlaczego wybrałeś tego człowieka, co on Twoim zdaniem będzie robił w Sejmie, na czym się zna i CO ZROBI DLA CIEBIE KONKRETNIE – nie idź na wybory

❌ Powtórzmy, jeśli nie wiesz co on zrobi dla Ciebie – nie idź na wybory

✅ Jeśli jeszcze nie wiesz na kogo głosować, zadaj sobie to minimum wysiłku i dowiedz się czegoś o kandydatach i ich postulatach. Oni są przedłużeniem Ciebie.

Ty jesteś głową, a oni Twoją ręką. Wyobrażasz sobie, że nie wiesz co robi Twoja ręka? Wyobrażasz sobie, że powierzasz komuś działanie w Twoim imieniu i nie wiesz kto to jest i co zamierza zrobić? Dowiedz się kto to jest, co zrobił do tej pory (albo czego nie zrobił), co zamierza zrobić i czy jest to zbieżne z Twoimi oczekiwaniami. Tyle wystarczy.

Na wybór butów czy nowej pralki, poświęcasz pewnie co najmniej kilkanaście minut, jeśli nie ponad godzinę. Posłowie to będą Twoi przedstawiciele przez następne cztery lata i warto poświęcić zastanowieniu się, kto nim będzie, przynajmniej przez te kilkanaście minut. Bo od tego wiele zależy.

Głosuj świadomie.

To będzie dobre dla Ciebie i Twoich bliskich.

Czytaj dalej

Żelazna Logika

O czym tak naprawdę są te wybory?

Avatar photo

Opublikowano

on

No więc, o coś zupełnie innego, niż się wszystkim wydaje. Ale po kolei.

Wielu ludzi ma gotową odpowiedź na tak postawione pytanie. Pewnie każdy inną. Opozycja będzie mówić, że „o demokrację„, lewica że o prawa mniejszości, partia rządząca odpowiada, że o bezpieczeństwo, a zwolennicy Konfederacji, że o gospodarkę i wolny rynek.

Czy Polska będzie decydować o sprawach Polski?

Wszystkie odpowiedzi mają jeden wspólny mianownik. Polski rząd decyduje o tym, jak wygląda Polska. I o tym właśnie są te wybory. O kompetencjach polskiego rządu, do… rządzenia Polską.

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski zamieścił w sieci streszczenie reformy traktatów, planowanej przez Komisję Europejską

https://twitter.com/JSaryuszWolski/status/1702024868034691183

Cytujemy za panem Jackiem, listę zmian:

Raport proponuje:

– radykalną centralizację UE, przez przekształcenie jej de facto w scentralizowane oligarchiczne europejskie super-państwo, umykające demokratycznej kontroli

– znaczące osłabienie Państw Członkowskich przez redukcję i przejęcie ich kompetencji – generalną eliminację zasady jednomyślności [veta] w głosowaniu w Radzie UE w 65 obszarach

masowy transfer kompetencji z poziomu Państw Członkowskich na poziom UE, w 10 kluczowych dziedzinach > są to 2 nowe kompetencje wyłączne UE z art. 3 TFUE oraz 8 dzielonych kompetencji z art. 4 TFUE, gdzie UE ma pierwszeństwo w ich wykonywaniu przed Państwami Członkowskimi, którym pozostają rezydualne elementy tych kompetencji:

1/ polit zagr, bezpieczeństwo zewnętrzne i obrona

2/ polityka granic zewnętrznych

3/ środowisko

4/ negocjacje ws klimatu

5/ leśnictwo

6/ zdrowie publiczne

7/ transgraniczna infrastruktura transportowa

8/ obrona cywilna

9/ przemysł

10/ edukacja

Dodatkowo Raport proponuje zmiany kulturowo-ideologiczne: > zastąpienie wszędzie w Traktatach UE terminu „równość kobiet i mężczyzn” pojęciem „gender”

Co oznaczają te zmiany?

Punkty 1 i 2. Przeniesienie kompetencji decydowania o obronności, polityce zagranicznej i granicach zewnętrznych UE (czyli też wschodniej granicy Polski) do Brukseli. Co to oznacza w praktyce? Wystarczy przypomnieć kilka wydarzeń.

Listopad 2021. Franek biegał z siatką, Basia pytała „CO TAM SIĘ DZIEJE”, a w tym czasie KE chce wprowadzić następujące regulacje:

Ursula von der Leyen, po wizycie na Lampeduzie. „Nie będzie blokady morskiej”

https://twitter.com/visegrad24/status/1703365917827060046

Punkty 3 i 4 – klimat i środowisko oraz 9 – przemysł.

Jak nie trudno się domyślić, Komisja Europejska przyzna sobie prawo do decydowania o polityce energetycznej, będzie się bawić emisjami CO2, zamykać Turów i otwierać rury z gazem. Już teraz UE wprowadza zakaz samochodów spalinowych po 2035 roku. Gdy przejmie kompetencje państwo członkowskich w pełnym zakresie, Polska stanie w sytuacji – kupujemy energię z innych krajów za wszelką cenę albo zostajemy bez prądu.

Punkt 5 Leśnictwo. Trudno tu gdybać i snuć wizje. Ale nie trudno się domyślić, że przekazanie kompetencji w tym zakresie, może znacząco utrudnić inwestycje infrastrukturalne w krajach mniej rozwiniętych. I będą one pod dyktatem krajów, które już dawno wycięły swoje lasy i biegną po nich szerokie autostrady, tunele kolejowe, wyregulowane rzeki ze zbiornikami etc.

Punkt 6 Służba zdrowia. Ten punkt jest dosyć zagadkowy i można snuć szeroką interpretację, z bardzo daleko idącymi wnioskami, trochę nasuwa się temat szczepionek ale damy sobie spokój z gdybaniem. Bardzo ciekawy jest za to punkt kolejny

Punkt 7. Transgraniczna infrastruktura transportowa. Czyli przede wszystkim porty. Tu wystarczą tylko dwa niusy, z których już wiadomo wszystko.

link 1, link 2, link 3

Polskie porty odnotowują kilkudziesięcioprocentowe wzrosty, kosztem portów niemieckich, holenderskich, francuskich. Jak myślicie, czy przekazanie kompetencji Brukseli, pomoże polskim portom czy raczej Hamburgowi, Rotterdamowi, Marsylii?

Punkt 8. Obrona cywilna. O tym już było przy okazji punktów 1 i 2. Szczerze mówiąc, przekazanie kompetencji z Warszawy do Brukseli, w zakresie obronności kraju, nie mieści nam się w głowie 🤯

Punkt 9. Przemysł. Częściowo już był opisywany wcześniej. Ale takie info pasuje tutaj jak ulał

 

Punkt 10. Edukacja. Wydaje się to być najbardziej błahe, w zestawieniu z punktami wyżej ale wystarczy się zastanowić, czy chcemy aby lekcji historii, uczono w Polsce z jednego podręcznika, napisanego przez ludzi pokroju Olafa Scholza, który w maju obchodził dzień zwycięstwa nad nazizmem i dziękował za wyzwolenie Niemiec od nazizmu? Aby uczyli nasze dzieci historii autorzy filmu „Nasze matki, nasi ojcowie”, gdzie Armię Krajową przedstawiono jako morderców Żydów? Czy chcemy aby dzieci uczono np. tego, czym jest Androgyne i Lunagender ? Dopóki sami decydujemy o własnym systemie edukacji, mamy wpływ na przyszłość naszych dzieci. I Polski jako takiej.

O czym więc są te wybory?

Nie są o tym jakie będą w Polsce podatki, służba zdrowia, kontrola granic i edukacja. To znaczy są ale nie tylko. Są przede wszystkim o tym, czy Polska będzie decydować sama o sobie.

O tym każdy powinien wiedzieć, przed oddaniem swojego głosu na dany komitet. I zastanowić się, które z nich, gwarantują sprzeciw wobec tej reformie Unii Europejskiej, a które gładko się na nią zgodzą.

Właśnie o tym są te wybory.

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

Żelazna Logika

„Zielona Granica” – mamy wszystkie kontrowersyjne sceny

Avatar photo

Opublikowano

on

Do sieci przedostały się fragmenty filmu Agnieszki Holland „Zielona Granica”. Prezentujemy je poniżej. Wyróbcie sobie zdanie sami.

Najczęstszy zarzut wobec osób krytykujących ten film brzmi „nie widziałaś, więc nie komentuj”. No to obejrzyjcie te fragmenty. Cztery najbardziej kontrowersyjne sceny z filmu i jedna pokazująca obsesję.

Gdy obejrzyjcie sceny, przejdźcie do dwóch ostatnich postów. Są najważniejsze. Jeden to finansowanie filmu, drugi to opis człowieka, mieszkającego tuż przy granicy. Warto!

Tak, dobrze widzieliście na początku. Dowódca oddziału Straży Granicznej mówi w filmie o migrantach „to nie są ludzie”

Czy przy tworzeniu scenariusza, zapytano o relacje kogoś ze Straży Granicznej? Niestety nie. Film zbudowano w całości na przekazach medialnych i relacjach aktywistów. Aż dziw, że nie było nic o Ibrahimie, który płynął rzeką sześć dni w listopadzie

Film nie cieszył się zbytnim powodzeniem w dniu premiery:

Ale ktoś jednak na niego poszedł. Poniżej streszczenie fabuły (trzeba kliknąć w link)

A teraz pieniążki. Kto brał udział w finansowaniu tego filmu?

No co za niespodzianka….

I na koniec relacja od kogoś, kto był tam na co dzień, mieszka tuż przy granicy i widział na własne oczy. Trzeba kliknąć w link, opis jest bardzo długi

I jeszcze jedno pytani do twórców filmu:

Czytaj dalej