Connect with us

Żelazna Logika

KUR*A, KUR*AAA! CO TAM SIĘ DZIEJE? Norwegia, Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa czyli w zasadzie wszyscy, stawiają mury na granicy z Rosją i Białorusią!

Opublikowano

on

Tym samym cała granica Rosji w Europie, będzie oddzielona murem od innych krajów, gdyż to wszystkie z jakimi graniczy Rosja. No, prawie cała. Jedyna rosyjska granica bez muru to ta z… Polską.

Tak, dobrze czytacie. Jedyna granica kontynentalna Rosji, jaka pozostaje na ten moment bez muru lub zapowiedzi budowy to fragment z Polską. Mówimy o granicy od strony Kaliningradu.

Ale po kolei. Jak to leciało chronologicznie?

2016. Norwegia

Pierwsi byli Norwegowie, którzy już w 2016 roku zdecydowali o zamknięciu swojej granicy, ze względu na napływ uchodźców, głównie z Syrii

screen: bankier.pl

Słyszeliście o tym? Zapewne większość dowiaduje się o tym dziś, po sześciu latach. Widocznie Norwegom wolno, a oni sami uznali że ta sprawa zapewni bezpieczeństwo ich krajowi. W artykule powyżej, przypomniano też, że nie są to pierwsze mury w Europie, postawione po to by powstrzymać falę migrantów. Istniały już wówczas zapory w Hiszpanii, Austrii czy na Węgrzech. W tym roku i kolejnych latach powstały też mury, m.in. w Grecji, Bułgarii i Słowenii.
I jeszcze jedna ciekawostka. W artykule na bankier.pl czytamy, że mur pojawi się w miejscu starego drewnianego ogrodzenia, które służyło do kontroli migracji reniferów.

Czy to znaczy, że Norwegowie mieli przez lata mur, który celowo blokował poruszanie się zwierząt? 😱

2017. Litwa, Łotwa, Estonia

Tym razem artykuł z Wirtualnej Polski (przedruk z defence24.pl)

screen: wp.pl

W tekście czytamy, że kraje bałtyckie wznoszą swoje mury, przede wszystkim po to aby utrudnić infiltrację granicy przez rosyjskie służby. Jest tam też bardzo ciekawy fragment (pogrubiony):

Zdaniem wojskowych ekspertów z Litwy, Łotwy i Estonii, umocnienia na granicy są wymierzone, przede wszystkim, w rosyjskie służby specjalne, wykorzystujące grupy przestępcze i nielegalnych imigrantów do infiltracji krajów bałtyckich poprzez luki w granicach. Zdaniem wojskowych oraz politologów, chociaż ogrodzenia na granicy nie powstrzymają regularnej armii, tworzą poważną przeszkodę dla „przypadkowych” wycieczek rosyjskich żołnierzy do krajów bałtyckich. Podczas pierwszej fazy konfliktu w Donbasie strona rosyjska często uciekała się do argumentacji, że rosyjscy żołnierzy przypadkowo przekroczyli granicę z Ukrainą, ponieważ „zabłądzili”…

I też jakoś, nie przypominamy sobie oburzenia. Ani w Polsce ani w Europie.

2021/2022. Polska

„Granice człowieczeństwa”, „Budowa muru zniszczyła lokalne drogi”, „Mur na granicy to tragedia dla przyrody”, „Najdroższy mur w Europie” – to tylko niektóre tytuły artykułów prasowych.

„Zbiry”, „śmiecie”, „bestialstwo”, „bandyci”, „maszyny bez serca bez mózgu bez niczego”, a nawet… naziści – te i dziesiątki innych epitetów pod adresem polskich służb granicznych oraz państwa polskiego pamiętamy wszyscy.

Atmosfera jaką wówczas kreowały niektóre środowiska w Polsce, każe zadać pytanie – czy ci ludzie nie widzieli wcześniej podobnych murów i działań straży granicznych, w wielu innych krajach? Odpowiedzi mogą być tylko dwie:
– nie widzieli
– widzieli ale zanegowali dopiero teraz. No więc być może coś się od 2016 do 2022 roku zmieniło? Sprawdźmy to.

2022. Finlandia

Fiński Parlament decyduje o budowie muru na granicy z Rosją.

screen: rp.pl

Uzasadnienie brzmi: Rosja może wykorzystać migrantów jako broni do wywierania politycznego nacisku.

Zaraz, chwileczkę. Przeczytaj mi to zdanie jeszcze raz. Drukowanymi.

FINLANDIA BUDUJE MUR NA GRANICY Z ROSJĄ, GDYŻ OBAWIA SIĘ, ŻE MOSKWA MOŻE WYKORZYSTAĆ MIGRACJĘ DO WYWIERANIA NACISKU POLITYCZNEGO

Coooooo??????? Ale jak to? Migranci jako narzędzie do wywierania presji politycznej na inny kraj? 😱😱😱
Czy Franiu, Iwonka, Klaudusia, Daruś, Michaś, Martusia (imiona przypadkowe) i inni to słyszą? Dlaczego nie protestujecie, dlaczego Was tam nie ma? I pytacie, dlaczego forma zdrobniała? Bo macie mental dzieci, które zostały zrobione koncertowo przez Gargamela z Moskwy. I wy prawdopodobnie dalej tego nie rozumiecie.

Aha. Żeby było ciekawiej, plany budowy tego muru przez Finlandię były już w listopadzie 2021 roku, w reakcji na to… co działo się na granicy polsko-białoruskiej. Proszę, tu link z tokfm.pl

Aha jeszcze świeży cytacik z Estonii:

Żyjemy w czasach, gdy ochrona granic jest ważniejsza niż kiedykolwiek. W zeszłym roku Białoruś zaatakowała naszych sąsiadów, wykorzystując w tym celu tysiące migrantów. W tym roku nie mówimy o niczym innym poza pełnoskalową wojną na Ukrainie oraz działaniami i zagrożeniem ze strony Rosji, które wcześniej były nie do pomyślenia

– powiedział Egert Belitszev, rzecznik estońskiej straży granicznej.

No więc, gdzie jesteście?

Wróćmy do końcówki poprzedniego akapitu.
✅ 2016-2021 -> można było stawiać mury.
❌ 2021 – czerwiec 2022 -> nie można stawiać murów.
✅ lipiec 2022 -> znowu można stawiać mury

Bo jak inaczej wytłumaczyć waszą bierność przedtem i teraz? Przecież chyba nie działaliście świadomie na szkodę Polski, prawda? 🙄

No więc, gdzie jesteście hejterzy polskiej Straży Granicznej?

Gdzie jesteście, wy wszyscy mędrcy, szantażujący emocjonalnie, a tak naprawdę sami ulegający szantażowi Moskwy i Mińska?

Gdzie jesteście, pseudoekolodzy, którzy twierdziliście, że polski mur przeszkadza zwierzętom, a przez lata nie widzieliście norweskiego?

Gdzie jesteście, ludzie działający przeciwko państwu polskiemu, niszcząc ogrodzenia, przeszkadzając strażnikom i wojsku w pracy na rzecz bezpieczeństwa kraju?

Ach, no tak. Jeździcie po festynach i robicie z siebie ofiary hejtu. Po tym jak wyrzygaliście się na Straż Graniczną i Polskę i w odpowiedzi spotkała was stanowcza reakcja zwykłych ludzi, którzy nie zgadzają się na wasze działania w przestrzeni publicznej, wy płaczecie, że spotkał was hejt. Przecież to jest cyrk dla idiotów.

Wiecie, że istnieje mechanizm „wsparcia dla ofiary”, więc konsekwentnie od lat, wtłaczacie sami siebie w tę rolę. Robicie złe rzeczy, spotyka was właściwa reakcja, więc wszystko na co was wtedy stać, to nie jest przyznanie się do winy, uznanie, że, no kurwa może jednak tym razem dało się dupy i w sumie to faktycznie, więcej tak nie zrobimy. O nie, co to, to nie. Jedyne co wówczas potraficie, to zrobić z siebie ofiarę.

Przykładów na tę metodę są setki, o których nie raz pisaliśmy i jeszcze z pewnością (niestety) nie raz jeszcze do tego wrócimy. Kogoś opluto (fejk), kogoś wepchnięto pod tramwaj (fejk), ktoś poczuł się urażony na jakieś słowa i tak dalej. Ojej, jesteśmy ofiarami 😱

Ale gdy to wy plujecie, bijecie lub obrażacie – to wtedy, gdy ktoś nie da sobie pluć w twarz, uciekacie… w tę samą rolę ofiary. Obojętne czy jesteście stroną agresywną czy nie – zawsze staracie się sprzedać jako „ofiary hejtu”. Bo wtedy nie trzeba już prowadzić dyskusji na argumenty. Trzeba tylko się ładnie rozpłakać.

Niestety zła wiadomość dla was jest taka, że ludzie już tego fałszu nie kupują.

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Żelazna Logika

Rosja jest w d**** czyli co wiemy po orędziu Putina

Opublikowano

on

Dziś rano pojawiło się, przełożone z wczoraj, orędzie Władimira Putina. Co można z niego odczytać? Że Rosja jest jeszcze bardziej w dupie, niż nam się wydawało.

Putin zaczął od krytyki całego zachodu, który obarczył winą za wojnę, za „specjalną operację wojskową”. Bo zachód „blokuje rozwój Rosji”. Tej samej Rosji, która jest niezależnym, samowystarczalnym imperium i któremu nie straszne żadne sankcje. I tej samej operacji wojskowej, którą rozpoczęła Rosja i która miała zakończyć się pół roku temu.
Seems legit 👌

Cel wojny

Dalej, Putin mówił właśnie o tejże „specjalnej operacji”. Podał że jej celem jest „wyzwolenie Donbasu spod władzy nazistów”. Mówimy o Donbasie, który od 2014 roku jest we władaniu samozwańczych Donbaskiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, sprzyjającej Rosji.
Ok, możemy mieć tu bekę, że trochę chłopakom pocisnął, wyzywając od nazistów ale cel tej wypowiedzi jest inny. A ukryte jej znaczenie, jest kluczowe dla zrozumienia miejsca, w jakim dziś jest Rosja. Najpierw spójrzmy na mapę:

Donbas to, tak z grubsza, obszar oddzielony czerwoną linią. W zasadzie większość tego terenu była pod okupa.., pardon, była „wyzwolona” osiem lat temu. W marcu 2022 tak wyglądał front, jak na zdjęciu wyżej.

Jak wygląda dziś? Wszystko co żółte, wszystko na północy i spory kawał pod Charkowem, już nie oglądają ciężarówek z namalowanym „Z”. Rosja ma, mniej więcej status quo w Donbasie, no i sporą część południa. Po całkowitym wycofaniu się na północy, po zatrzymaniu marszu na południu, po odbiciu sporej części obok Charkowa i wyrzuceniu Rosji na tereny zajęte w 2014 roku, wychodzi Putin i mówi „naszym celem jest wyzwolenie Donbasu”.

Serio, ziomuś? Dla kogo jest ta bajka? 🤣

Referenda i broń atomowa

W jednym punkcie, bo w pewnym sensie te sprawy się łączą. Rosja straszy użyciem broni atomowej, od prawie samego początku wojny. Od prawie samego, bo w pierwszych dniach, gdy wszystko jeszcze szło zgodnie z planem, tego tematu nie było. Pojawił się dopiero po klęsce w Hostomelu i zatrzymaniu wojsk przed Kijowem na wszystkich kierunkach. To wtedy okazało się, że na stronie RIA Novosti, było już gotowe oświadczenie Kremla o „wyzwoleniu Kijowa” ale nie zostało opublikowane. Z wiadomych powodów. I to właśnie wtedy, Medwediew czy Putin oraz rosyjscy propagandyści, zaczęli głośno mówić o możliwości użycia broni atomowej, przez Rosję.

Później ten straszak pojawiał się jeszcze kilkukrotnie i zawsze miał on związek z tym co działo się na froncie:

  • Nie pykło w 3 dni? „Użyjemy atomu”
  • Całkowite wycofanie wojsk spod Kijowa? „Zobaczycie! Użyjemy atomu”
  • Brak sukcesu na froncie Odeskim, zatopienie okrętu wojennego „Moskwa”, brak sukcesów pod Charkowem, stabilizacja pod Donieckiem, Bayraktary sieją spustoszenie? „Nie żartujemy! Użyjemy atomu!”
  • Odwrót pod Charkowem? „No, teraz to już przegięliście! Zobaczycie, naprawdę uży….”

Z tym atomem to jest tak, że im gorzej radzą sobie Rosjanie, niestety tym większa szansa, że użyją broni jądrowej „prewencyjnie”. Żeby zatrzymać większość działań wojennych i żeby zachować twarz (w ich mniemaniu) przed własnym społeczeństwem. Rosja ma jednak to do siebie, że zawsze musi mieć wymówkę. I teraz w przemówieniu Putina i wcześniej wielokrotnie, dowiadywaliśmy się, że Rosja zawsze niesie pokój, nigdy nie atakuje pierwsza, zawsze jest niewinna i chce dobrze. Skoro tak, można więc przyjąć, że w ich doktrynie jest jakby zawarta potrzeba posiadania pretekstu. Obojętne jakiego. I tu dochodzimy do referendów.

Przyspieszenie referendów w Donbasie, Ługańsku, Chersoniu i na części Zaporoża, po to aby przyłączyć je do Rosji, może właśnie być takim szukaniem pretekstu. Wg analityków, w walki na Ukrainie zaangażowanych było nawet 80% wszystkich sił wojskowych, zginęło ponad 50 tys. ludzi, o stratach ton sprzętu nie wspomniawszy. Rosja prawdopodobnie nie ma już kim prowadzić tej walki, stąd ogłoszenie mobilizacji (o tym później). Rosja nie może jednak przyznać, że kończy wojnę, bo jej nie idzie. Zakończyć wojnę musi sukcesem albo przynajmniej, „nieprzewidzianymi okolicznościami, które zmuszają obie strony do zaprzestania walk”.

Takim pretekstem byłby jakikolwiek atak ukraińskich sił na terytorium Rosji. A skoro Ukraina nie zamierza tego zrobić, no to przesuńmy granicę tak, żeby jednak nas zaatakowali. Jak zaatakują to będziemy mieć pretekst do użycia atomu. Albo, niech oni tak przynajmniej myślą. Niezależnie od działań Ukraińców, jakiś w miarę pożądany efekt, dla szukających teraz rozpaczliwie sukcesu Rosjan, zostanie osiągnięty. Zyskają teren albo pretekst. Jego wynikiem, nie musi być wcale atom. Może to być, w razie dalszego posuwania się ukraińskich sił zbrojnych, choćby pretekst do zastosowania powszechnej mobilizacji. Bo przecież „atakują Rosję, brońmy się!

A czy użyją tego atomu? Putin w wystąpieniu powiedział „nie blefuję„, co na rosyjski język dyplomacji, zazwyczaj przekłada się dokładnie odwrotnie. I chcielibyśmy żeby tak zostało.

Mobilizacja

Tu nie trzeba się zbyt wiele rozpisywać. Jeśli Rosja zarządza mobilizację, choćby tylko częściową, to znaczy że dostaje w łeb i to solidnie. To znaczy że ludzi brakuje, ochotników nie ma, a nawet najemników i kryminalistów zaczyna brakować. Jak mawiał Stalin „ludiej u nas mnoga” i na to chyba liczy Putin. Ale mobilizacja ustanowiona wybiórczo, m.in. nie obejmująca dużych miast, wskazuje, że nawet on zdaje sobie sprawę, że czasy gdy każdy Rosjanin szedł na front, z okrzykiem „Urrraaa!” już dawno minęły. To jest już zupełnie inne społeczeństwo, które, może i popiera działania wojenne przeciw „chochołom”, bo dostaje taki przekaz propagandowy, który pcha ich do nienawiści. Ale gdy trzeba iść samemu walczyć? No co ty, Wołodia, zwariowałeś? Niech idą ci ze wschodu, my mamy w domach pralki, telewizory i słuchawki do iPhone’ów.

Sankcje

I tu przechodzimy do świata zachodu, jaki mieszkańcy Moskwy czy Petersburga już zdołali poznać i się w nim zadomowić. Czy zbiorcze sankcje gospodarcze, w postaci wycofania się firm, dostaw czy transakcji działają? Tego możemy się jedynie domyślać. Ale jest druga strona sankcji, ta mniej widoczna. Uderzające bezpośrednio w obywateli. Dotychczas typowy przedstawiciel rosyjskiej klasy średniej, pracował w Yandexie, Sberbanku, Gazpromie czy Vkontakte i później pokazywał swoje doświadczenie na rozmowach w Google’, Citi, Shellu czy Facebooku. Często też wyjeżdżał na zachód. W wyniku szerokiego ostracyzmu (przede wszystkim firm z amerykańskim kapitałem), ludzie z takim doświadczeniem mogą być prawie pewni, że mają wilczy bilet w zachodnich firmach. To można było znieść. To że McDonalda już nie ma, też jakoś było do przełknięcia. Ale ryzykowanie własnego życia, gdzieś na stepach pod Dnieprem czy w lasach pod Kijowem? No, Władimir. Chyba cię trochę poniosło.
No i pamiętajmy, że wg różnych szacunków, od kilkuset tysięcy do nawet 1,5 miliona Rosjan, po 24 lutego, już wyjechało z kraju.

Wygląda na to, że i rosyjskie władze i rosyjscy obywatele, zdają sobie sprawę, że tej granicy przekroczyć nie można. Przesuwanie wystąpienia Putina, też wskazuje na to, że mogło tam dochodzić do jakichś korekt. Może w ostatniej chwili, ktoś podsunął Putinowi raport, którego zabrakło przed wejściem na Ukrainę, gdy wszyscy z zachwytem czytali analizy, że ukraińskie społeczeństwo przywita Rosjan kwiatami. A może walka frakcji toczy się pod dywanem. Tego nie wiemy.

Wiemy natomiast, że Putin zakończył swoje wystąpienie słowami „wierzę w wasze wsparcie”. Jeszcze raz przytaczając rosyjski język dyplomacji, to może oznaczać, że nawet on już przestaje w to wierzyć.

Czytaj dalej

Żelazna Logika

Shocked with Bucha, Izyum or Mariupol? Well, you shouldn’t be. Here is the Russian story: the centuries of genocides

Opublikowano

on

„No man, no problem”
Is Russia the country that committed most genocides in the history of mankind?

The countries neighbouring Russia, know this well. Bucha, Izyum, Mariupol… Nope. Sadly, we were not surprised. We’ve seen it all for decades.

Geoeconomist Daniel Foulder made on Twitter a list of Russian genocides.
And this is overwhelming…

Staggering, isn’t it? 🤯

Sadly, this is not even half of it…. Twitter users reminded of the next ones.

Yet, still not over… Here is a HUGE thread by Maksim Eristavi.

The list is really long. You can read it on Twitter

Maksim also made some videos

Yet. This is still not everything!

Just ask anyone from former so-called „communist countries” (Poland, Czech, Slovakia, Lithuania, Latvia, Estonia, Romania, Bulgaria, former Yugoslavia, Hungary, Ukraine, Belarus, Georgia, Azerbaijan, Armenia) about what Russians did, while marching west in 1944-45.
And later in the years 1945-1990.

Will the world finally stop it?

Czytaj dalej

Żelazna Logika

Von der Leyen: „Trzeba było słuchać Polski” oraz „Europa zareagowała natychmiast, zjednoczona i zdeterminowana”. Która twarz szefowej UE jest prawdziwa? 17 pytań do von der Leyen.

Opublikowano

on

W Polsce najwięcej słychać o słowach „Trzeba było słuchać Polski”. No i spoko, tylko co nam to daje? Zamiast się cieszyć, że nas klepnęła po plecach, lepiej przyjrzyjmy się, co UE robi z pieniędzmi dla Polski i jak Unia reagowała dotychczas. Bo von der Leyen pochwaliła dziś całą UE, a nie tylko Polskę.

I wyciągnijmy wnioski, bo potem za 5 lat znowu będzie „sukces” w postaci „no, jednak Polska miała rację”, z którego nic nie wyniknie.

Przyjrzyjmy się temu, co Ursula von der Leyen mówiła w całej swojej wypowiedzi (całe wystąpienie w linku).

„Europejczycy nie wahali się, a nasza odpowiedź była zjednoczona, zdeterminowana i natychmiastowa”

Tak wygląda wstęp do tej przemowy.

Niemka von der Leyen, opowiada nam historyjki o solidarności, wspólnocie i natychmiastowej reakcji wszystkich, zaledwie pół roku, po tym, jak jej kraj wstrzymywał sankcje i blokował (zresztą robi to dotychczas) dostawy broni. Pół roku temu, na samym początku wojny, Niemcy mówili ambasadorowi Ukrainy, że „teraz nie ma sensu wam pomagać, bo za parę godzin przegracie”.

Na początku wojny, poszczególne kraje kombinowały z sankcjami, że owszem ale bez diamentów, bez luksusowych samochodów, bez tego i owego. No dobra, banki ok ale bez Gazprombanku, bo przecież musimy kupować ten gaz. No i właśnie, bez sankcji na gaz, właściwie do dziś. Nota bene, tuż po rozmowie Scholza z Putinem, MSZ Rosji wrzucił oświadczenie, w którym oskarża Polskę o… wstrzymanie dostaw gazu z Rosji przez gazociągi na naszym terenie, a także Nordstream(!).

W rzeczywistości było dokładnie odwrotnie, bo to Rosja wstrzymałą dostawy gazu jednostronnie. I to też jest test dla Niemiec, aby sprostować nieprawdziwe informacje, zawarte przecież w notce o rozmowie Putina z kanclerzem Niemiec. Na razie takiego sprostowania nie znaleźliśmy.

Która von der Leyen jest prawdziwa?

Ta która klepie Polskę po ramieniu? Czy ta, która pisze nową historię aby zetrzeć plamę wstydu z kilku krajów UE, na czele z Niemcami?

Wróćmy jeszcze raz do tej „zjednoczonej, natychmiastowej odpowiedzi ze strony UE”, o której mówiła von der Leyen.

1. Wcześniej już wspomnieliśmy o niezbyt udanych początkach sankcji, gdzie poszczególne kraje załatwiały wyłączenie z nich; diamentów, samochodów, dóbr luksusowych, a przede wszystkim – Gazprombanku i Sberbanku oraz wyłączeniu Rosji ze SWIFT, żeby nadal móc kupować gaz od Rosji. O tym von der Leyen zapomniała?

2. Już zapomniała, jak Niemcy wstrzymywali i nadal wstrzymują dostawy broni?

3. Już zapomniała, jak niemiecka szefowa dyplomacji, w kwietniu(!) wykluczała embargo na rosyjski gaz? To była ta wspólna, natychmiastowa decyzja unijna?

4. Już zapomniała, że sankcje na rosyjskie surowce, znalazły się dopiero w piątej (!) transzy sankcji?

5. Już zapomniała, jak w sierpniu Niemcy blokowały wypłatę 8 mld Euro dla Ukrainy ze środków unijnych?

6. Już zapomniała, że na pierwszą wizytę do Kijowa wybrało się tylko kilku liderów krajów wschodniej UE, a prezydent Niemiec dostał odpowiedź, że nie jest mile widziany?

7. Już zapomniała „listy niemieckich intelektualistów”, którzy apelowali o zakończenie dostaw broni dla Ukrainy i oddanie Rosji podbitych terenów?

8. Już zapomniała, że za plecami innych krajów, o rozpoczęcie rozmów z Rosją zabiegali w Kijowie: Scholz, Macron i Draghi, gdy wreszcie się tam pojawili?

9. Już zapomniała jaka afera wybuchła, gdy ujawniono finansowanie przez Gazprom, w wysokości 192 mln Euro ekologicznych organizacji, powiązanych z politykami SPD, których jedynym zadaniem było lobbowanie za budową Nordstream 2? – dla porównania, wszystkie partie polityczne w Polsce otrzymują rocznie subwencję w wysokości ok 13,5 mln Euro. Wszystkie razem. Czyli 15 razy mniej niż ta jedna organizacja dostała na lobbing

10. Już zapomniała, jak niemieckie i francuskie firmy, łamały sankcje nałożone po 2014 i wysyłały do Rosji technologię dla rosyjskiej armii?

11. Już zapomniała, że Niemcy, byli przeciwni udzieleniu Ukrainie gwarancji NATO?

12. Nie zauważyła ostatniego info z Euromaidan Press, o tym że trzy niemieckie firmy: Walter, Schunk i Kemmler działają w Rosji i dostarczają technologie, których Rosja potrzebuje do produkcji i serwisowania broni ofensywnej? (btw, spróbujcie znaleźć to info na stronach Onetu, TVN24 albo Wyborczej)

13. Czy niedawny niemiecki pomysł „zmuszania innych krajów„, do dzielenia się energią z krajami, którym zabraknie gazu, poprzez ograniczenie w tych krajach produkcji przemysłowej i przekazanie nadwyżki Niemcom, to też był przykład tej solidarności i wspólnoty? I pomysł nowego podatku na elektrownie węglowe, czyli głównie na Polskę, to też te działania wspólnotowe?
I czy plany zniesienia zasady jednomyślności, to też są działania na rzecz poszanowania głosu poszczególnych członków Unii?

14. A czy niemieckie naciski na Litwę, aby ta w ramach nałożonych sankcji, otworzyła korytarz do Kaliningradu, to też był przykład solidarności i natychmiastowych, zdeterminowanych wspólnych działań unijnych?

15. A czy to też jest przykład tych „zdeterminowanych działań”?

16. Na litość boską, czy blokowanie dla Polski pieniędzy z KPO, w chwili gdy boryka się z największym nagłym kryzysem uchodźczym, w historii całej Unii Europejskiej – czy to jest to wspólne zdecydowane działanie, na rzecz Ukrainy?

17. I na koniec, do jasnej cholery. Czy słowa Johannesa Hahna z kwietnia 2022, o tym, że Jest za wcześnie, na przekazanie krajom zaangażowanym środków, na pomoc dla uchodźców, bo jeszcze nie wiadomo gdzie ci uchodźcy się udadzą to był przykład natychmiastowych, solidarnych działań?
ZA WCZEŚNIE? Czyt.: „No fajnie Polacy że się finansowo wykrwawiacie od prawie dwóch miesięcy ale wiecie, jeszcze wam nic nie damy, bo może oni jednak przyjadą do nas i dopiero wtedy rozdzielimy kasę”.

Czy to były przykłady tej zdecydowanej, solidarnej reakcji Europy, pani Ursulo? Która pani jest prawdziwa? Ta, która pisze na nowo historię czy ta, która klepie Polskę po plecach i… Polska nic z tego nie ma?

Bardzo prosimy, niech pani nie robi sobie z nas jaj…

Czytaj dalej