Connect with us

Żelazna Logika

„Dzień Dobry. Już mam gotową tezę, podeślijcie materiały!” czyli jak powstają reportaże w polskich mediach [RANKING]

Kulisy powstania wielu z tych reportaży, są naprawdę, bardzo interesujące

Avatar photo

Opublikowano

on

„Jak powstają Twoje teksty”, gdy mnie ktoś tak spyta. Zakurwię z laczka i poprawię z kopyta” – śpiewał Kazik Staszewski

Podobnie mogłoby zaśpiewać wielu ludzi piszących teksty i nagrywających materiały do polskich mediów. Bo kulisy powstania wielu z tych reportaży, są baaaardzo interesujące. Oto wybrane, znalezione w sieci prośby o pomoc w znalezieniu materiałów, do uwiarygodnienia artykułu czy nagrania. Jest tego sporo.

A pamiętajmy, że to jedynie wierzchołek góry lodowej, bo publiczne szukanie wsparcia w pisaniu tekstu, musi być już aktem desperacji, po wyczerpaniu wszystkich dostępnych redakcjom kontaktów, zaprzyjaźnionych autorytetów, psychologów, socjologów, finansistów, ekspertów, etc. Po zużyciu „źródeł zbliżonych do”, „informatorów proszących o anonimowość”, listów do redakcji czy wszelkich formułek w stylu „mówi nam 31-letni Marcin” i „studentka Magda opowiada nam”

No to zaczynamy. Subiektywna lista poszukiwaczy. Ci którzy kojarzą tego typu akcje, powinni już się domyślać, kto będzie na czele 😉

9. Szukam nauczycieli, którzy stracili pracę.

Zaczynamy skromnie. Pani z TVN szuka nauczycieli, którzy stracili pracę przez reformę. Z jednej strony, to zrozumiałe, że szuka. Nawet chwalebne, że wyszła do ludzi porozmawiać, zanim zrobi materiał. Z drugiej, jeśli chce napisać taki artykuł, to znaczy, że uważa zjawisko za istotny problem społeczny. Skoro tak, powinna już wcześniej słyszeć o takich ludziach. A ona ich dopiero szuka!

No i dlaczego nie szuka ludzi, którzy w wyniku reformy, znaleźli zatrudnienie w szkołach? 🤔

8. Szukam 30-latków, których dojechała inflacja

Tym razem pani z TVN24 szuka ludzi dotkniętych inflacją. Temat sam w sobie poważny, uderza w miliony ludzi tylko… no jakoś tak nie w TVN24 i ich otoczeniu, skoro trzeba takich ludzi publicznie szukać.

Chyba całkiem niezły przykład tego, jak mocno oderwani od rzeczywistości milionów Polaków są pracownicy tej stacji, skoro aby opisać powszechne zjawisko, muszą szukać ludzi nim doświadczonych. No i tak to się kreci, opowiadamy widzom o tematach dla nas obcych i straszymy nimi całe społeczeństwo.

7. 500+ ci jeszcze nie dali? Dzwoń!

Czyli problemu nie ma ale ja Wam i tak powiem, że jest problem. Bo tutaj materiał ma nie być o tym, że ktoś 500+ nie dostał tylko „jeszcze nie dostał”, bo długo jest rozpatrywany wniosek. Tak, trzeba o tym zrobić materiał. Aha, i pasowałoby znaleźć ludzi do tego 💁‍♀️

5. Jesteś uchodźcą? Opowiedz nam o złych Polakach

Dwie panie ex aequo, bo szukają tego samego. Jedna z Dużego Formatu, druga freelancerka, m.in. z Polityki czy Wyborczej. Chciałyby napisać o tym, jak Polacy źle uchodźców potraktowali ale na razie nie mogą, bo szukają ludzi, którzy im o tym opowiedzą. Ponad dwa miliony ludzi do sprawdzenia. Powinno się udać 👌
No i tyle otagowanych fundacji i miejsc pomocy. Na pewno ktoś się znajdzie. Znajdzie się, prawda?

A zresztą, skoro padają zapewnienia o anonimowości, to ostatecznie można by… 🤷‍♂️
No bo kto to zweryfikuje? xD

4. Sprawa pilna! Tekst już idzie do druku!

Podrożały ci cegły? Napisz do mnie pilnie, bo tekst już jest zamówiony i ma iść wkrótce w holenderskim dzienniku, który żywotnie interesuje się inflacją w Polsce. Piszcie szybko, bo Holendrzy nie mogą się doczekać reportażu o tym, jak Józkowi Wątrobie z konkubiną stanęła budowa, bo rury od kibla podrożały!! 😱

3. Problem z dupy ale chętnie o tym napiszę. Tylko powiedzcie, że wam to też przeszkadza

Już nawet nie pamiętamy o co tam chodziło ale pani z Wirtualnej Polski, pewnie pamięta. Taka afera!

Miejsce niżej dokładnie to samo ale ponieważ to podium, to ktoś musiał dostać srebro, a ktoś brąz.

2. Dzwonią! Ej, wiem że wam to przeszkadza. Piszcie!

To samo co wcześniej. Całkowicie bezsensowny „problem” wykreowany na gigantyczną aferę. To znaczy u nas w redakcji tak żeśmy ustalili, to jeszcze tylko poszukam jakiegoś jednego chociaż człowieka w całej dzielnicy, który potwierdzi, że też go to wkurza.

Na przyszłość protip, pani Ewo. Proszę popytać, może w redakcji ktoś na Woli mieszka. Zachowa pani czas. I twarz.

1. Absolutny Top. TVN szuka świadków napaści na Romów

Tak, ten słynny już screen, który stal się memem jest całkowicie poza konkurencją i musiał wygrać w tym rankingu. TVN szuka. Pilnie. I dostaje ripostę roku.

Odpowiedź internauty jest idealnym podsumowaniem „pracy” tych wszystkich dziennikarzy.

Znacie inne podobne przypadki? Podeślijcie w komentarzach, privem lub mailem!

Ten artykuł powstał dzięki naszym patronom.
Dołącz do nas i wspieraj drużynę takżetego! 👇👇👇

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Czytaj dalej

Żelazna Logika

„Skrajnie prawicowy” Marsz Niepodległości czyli Reuters i jego autorzy z Polski. Przegląd ostatnich lat.

To już chyba taka tradycja, że 11 listopada powstają podobne teksty, z podobnymi tezami, z nieomal identycznymi tytułami (koniecznie zawierającymi zwrot „far-right”), ozdobione zdjęciami z racami.

Avatar photo

Opublikowano

on

Dziś na łamach Reutersa, jak co roku, mogliśmy przeczytać o „far-right Independence Day march”.

To już chyba taka tradycja, że 11 listopada powstają podobne teksty, z podobnymi tezami, z nieomal identycznymi tytułami (koniecznie zawierającymi zwrot „far-right”), ozdobione zdjęciami z racami.
I oczywiście, wszystkie pisane przez autorów z Polski. Poniżej przegląd artykułów z Reutersa o Marszu Niepodległości, z kilku ostatnich lat.

2022. Agnieszka Pikulicka-Wilczewska i Marek Strzelecki

✅ „Far-right”

✅ Polscy autorzy

✅ Zdjęcie z racami

Całość możemy przeczytać tutaj

2021. Joanna Plucinska i Anna Włodarczak-Semczuk

✅ „Polish far-right”

✅ Polscy autorzy

✅ Zdjęcie z racami

Link do artykułu tutaj

2020. Alan Charlish i Alicja Ptak

✅ „Polish far-right”

✅ Polska autorka

✅ Zdjęcie z racami

Link do artykułu – tutaj

2019. Anna Koper i Kacper Pempel

✅ „Polish far-right”

✅ Polscy autorzy

✅ Zdjęcie z racami

Tekst przeczytamy tutaj

I tak dalej. Zbitka słów „polish far-right” podczas obchodów Marszu Niepodległości, sukcesywnie od lat jest powtarzana przez Polaków piszących relacje dla Reutersa. Później jest powielana na wszystkie portale. W kółko ta sama kalka. Sianie atmosfery grozy, utrwalanie przerażenia i strachu, przed „polską skrajną prawicą”, w zachodniej opinii publicznej. Przy jednoczesnym odpychaniu zwykłych Polaków od tego marszu i tego dnia.

Kto i po co to robi? Na to pytanie, już każdy znajdzie swoją odpowiedź…

Czytaj dalej

Żelazna Logika

Grozev: „Jak rosyjskie służby wykorzystują europejskie media, do powielania swojej propagandy”

Avatar photo

Opublikowano

on

Czyli krótka historyjka o tym, jak litewski ortopeda został redaktorem naczelnym polskojęzycznego portalu, który cytuje potem grecki portal, by później trafić do belgijskiej prasy, a na końcu… do rosyjskich mediów, które wtedy powołują się na „europejską prasę”.

Christo Grozev, analityk z brytyjskiej witryny śledczej Bellingcat, opisał bardzo dokładnie mechanizm powstawania fejków, tworzonych na zlecenie Moskwy i powielanych przez europejskie media. Warto się z tym zapoznać, aby dokładnie wiedzieć, w jaki sposób Rosjanie próbują wpływać na światową opinię publiczną.

Poniżej cały wątek na Twitterze. Na samym dole, pod tweetami, tłumaczenie z google translate

Krótki opis tego, jak rosyjski wywiad pierze fałszywe wiadomości za pomocą pomocnych unijnych „mediów”. Czołowy nagłówek w rosyjskich mediach państwowych głosi dziś, że „Polska planuje zdobyć Zachodnią Ukrainę i przeprowadzić referendum”. Cytowane źródło to „belgijski portal Nowoczesna Demokracja”

Rzeczywiście, trzy dni temu grecki portal „Nowoczesna Demokracja” opublikował artykuł zawierający dosłownie te same zarzuty.

Strona ModernDemocracy.eu rzeczywiście istnieje, nie jest oznaczona jako strona z fałszywymi wiadomościami, jej redaktor naczelny ma dobrze prosperujący profil na LinkedIn, a nawet udostępniamy 6 kontaktów, z których jeden go poparł.

Jak dotąd wszystko wydaje się uzasadnione. Dopóki nie przewiniesz do końca artykułu o polskiej okupacji i zobaczysz, że jest to w rzeczywistości przedruk artykułu czegoś, co nazywa się Sprawami Międzynarodowymi. Klikając na link zostaniesz przeniesiony na stronę rosyjskiego MSZ.

Wtedy zauważasz, że rosyjska publikacja rządowa nie ma źródła, ale sama przedrukowuje tłumaczenie z polskojęzycznej strony internetowej Dziennika Politycznego

Zastanawiasz się więc, jakie polskie media wymyśliłyby te bzdury.. a potem sprawdzasz, że redaktor naczelny Adam Kamiński nigdy nie istniał, A zdjęcie użyte do jego profilu to , nie istnieje, a na jego fałszywym koncie jest zdjęcie niczego niepodejrzewającego litewskiego ortopedy.

Oto dwa dobre śledztwa w sprawie tzw. polskiego portalu en.rebaltica.lv/2017/05/who-pu… , oko.press/portal-z-falsz…
Tl;dr: to totalnie zmyśla fake newsy, fałszywe wywiady i fałszywi ludzie, wszystko po to, by popchnąć rosyjską narrację.

W ten sposób tak zwana „Nieoceniona platforma do oceny złożonych problemów międzynarodowych” stała się chętnym wspólnikiem w praniu historii z fałszywej strony informacyjnej, przekazywanej przez rosyjski rządowy portal dezinformacyjny, który miał być przedstawiany Rosjanom jako „informacje pochodzące z Belgii”.

Co ciekawe (lub nie), prawie każdy artykuł na @MDiplomacyWORLD , który odnosi się do Rosji/Ukrainy, jest napisany przez autorów, którzy piszą dla rosyjskich operacji informacyjnych.

Czytaj dalej

Żelazna Logika

Straż Graniczna: „Potwierdziło się, że aktywiści są w kontakcie, nie tylko z cudzoziemcami po stronie białoruskiej, ale również z organizatorami nielegalnego przekraczania granicy”

Avatar photo

Opublikowano

on

„Organizator nielegalnego przekraczania granicy” to zdaje się wg słownika – przemytnik.

O co chodzi? Przeczytajcie sami historię grupy migrantów z Syrii, jaką opisała Straż Graniczna na swoim koncie twitterowym. Zarzuty są bardzo mocne.

Czytaj dalej