Żelazna Logika

„Dzień Dobry. Już mam gotową tezę, podeślijcie materiały!” czyli jak powstają reportaże w polskich mediach [RANKING]

Kulisy powstania wielu z tych reportaży, są naprawdę, bardzo interesujące

Opublikowano

on

„Jak powstają Twoje teksty”, gdy mnie ktoś tak spyta. Zakurwię z laczka i poprawię z kopyta” – śpiewał Kazik Staszewski

Podobnie mogłoby zaśpiewać wielu ludzi piszących teksty i nagrywających materiały do polskich mediów. Bo kulisy powstania wielu z tych reportaży, są baaaardzo interesujące. Oto wybrane, znalezione w sieci prośby o pomoc w znalezieniu materiałów, do uwiarygodnienia artykułu czy nagrania. Jest tego sporo.

A pamiętajmy, że to jedynie wierzchołek góry lodowej, bo publiczne szukanie wsparcia w pisaniu tekstu, musi być już aktem desperacji, po wyczerpaniu wszystkich dostępnych redakcjom kontaktów, zaprzyjaźnionych autorytetów, psychologów, socjologów, finansistów, ekspertów, etc. Po zużyciu „źródeł zbliżonych do”, „informatorów proszących o anonimowość”, listów do redakcji czy wszelkich formułek w stylu „mówi nam 31-letni Marcin” i „studentka Magda opowiada nam”

No to zaczynamy. Subiektywna lista poszukiwaczy. Ci którzy kojarzą tego typu akcje, powinni już się domyślać, kto będzie na czele 😉

9. Szukam nauczycieli, którzy stracili pracę.

Zaczynamy skromnie. Pani z TVN szuka nauczycieli, którzy stracili pracę przez reformę. Z jednej strony, to zrozumiałe, że szuka. Nawet chwalebne, że wyszła do ludzi porozmawiać, zanim zrobi materiał. Z drugiej, jeśli chce napisać taki artykuł, to znaczy, że uważa zjawisko za istotny problem społeczny. Skoro tak, powinna już wcześniej słyszeć o takich ludziach. A ona ich dopiero szuka!

No i dlaczego nie szuka ludzi, którzy w wyniku reformy, znaleźli zatrudnienie w szkołach? 🤔

8. Szukam 30-latków, których dojechała inflacja

Tym razem pani z TVN24 szuka ludzi dotkniętych inflacją. Temat sam w sobie poważny, uderza w miliony ludzi tylko… no jakoś tak nie w TVN24 i ich otoczeniu, skoro trzeba takich ludzi publicznie szukać.

Chyba całkiem niezły przykład tego, jak mocno oderwani od rzeczywistości milionów Polaków są pracownicy tej stacji, skoro aby opisać powszechne zjawisko, muszą szukać ludzi nim doświadczonych. No i tak to się kreci, opowiadamy widzom o tematach dla nas obcych i straszymy nimi całe społeczeństwo.

7. 500+ ci jeszcze nie dali? Dzwoń!

Czyli problemu nie ma ale ja Wam i tak powiem, że jest problem. Bo tutaj materiał ma nie być o tym, że ktoś 500+ nie dostał tylko „jeszcze nie dostał”, bo długo jest rozpatrywany wniosek. Tak, trzeba o tym zrobić materiał. Aha, i pasowałoby znaleźć ludzi do tego 💁‍♀️

5. Jesteś uchodźcą? Opowiedz nam o złych Polakach

Dwie panie ex aequo, bo szukają tego samego. Jedna z Dużego Formatu, druga freelancerka, m.in. z Polityki czy Wyborczej. Chciałyby napisać o tym, jak Polacy źle uchodźców potraktowali ale na razie nie mogą, bo szukają ludzi, którzy im o tym opowiedzą. Ponad dwa miliony ludzi do sprawdzenia. Powinno się udać 👌
No i tyle otagowanych fundacji i miejsc pomocy. Na pewno ktoś się znajdzie. Znajdzie się, prawda?

A zresztą, skoro padają zapewnienia o anonimowości, to ostatecznie można by… 🤷‍♂️
No bo kto to zweryfikuje? xD

4. Sprawa pilna! Tekst już idzie do druku!

Podrożały ci cegły? Napisz do mnie pilnie, bo tekst już jest zamówiony i ma iść wkrótce w holenderskim dzienniku, który żywotnie interesuje się inflacją w Polsce. Piszcie szybko, bo Holendrzy nie mogą się doczekać reportażu o tym, jak Józkowi Wątrobie z konkubiną stanęła budowa, bo rury od kibla podrożały!! 😱

3. Problem z dupy ale chętnie o tym napiszę. Tylko powiedzcie, że wam to też przeszkadza

Już nawet nie pamiętamy o co tam chodziło ale pani z Wirtualnej Polski, pewnie pamięta. Taka afera!

Miejsce niżej dokładnie to samo ale ponieważ to podium, to ktoś musiał dostać srebro, a ktoś brąz.

2. Dzwonią! Ej, wiem że wam to przeszkadza. Piszcie!

To samo co wcześniej. Całkowicie bezsensowny „problem” wykreowany na gigantyczną aferę. To znaczy u nas w redakcji tak żeśmy ustalili, to jeszcze tylko poszukam jakiegoś jednego chociaż człowieka w całej dzielnicy, który potwierdzi, że też go to wkurza.

Na przyszłość protip, pani Ewo. Proszę popytać, może w redakcji ktoś na Woli mieszka. Zachowa pani czas. I twarz.

1. Absolutny Top. TVN szuka świadków napaści na Romów

Tak, ten słynny już screen, który stal się memem jest całkowicie poza konkurencją i musiał wygrać w tym rankingu. TVN szuka. Pilnie. I dostaje ripostę roku.

Odpowiedź internauty jest idealnym podsumowaniem „pracy” tych wszystkich dziennikarzy.

Znacie inne podobne przypadki? Podeślijcie w komentarzach, privem lub mailem!

Ten artykuł powstał dzięki naszym patronom.
Dołącz do nas i wspieraj drużynę takżetego! 👇👇👇

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Exit mobile version