Connect with us

Nagroda Złotego Goebbelsa

Jak poprawność polityczna wpłynęła na nowego „Batmana”

Avatar photo

Opublikowano

on

W obsadzie przynajmniej 30% kobiet, mniejszości rasowych, osób LGBT i ludzi z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, wśród aktorów pierwszoplanowych przynajmniej jeden z mniejszości i wątek związany z jedną z wymienionych grup – już dwa lata temu świat obiegła taka lista nowych zasad Akademii, aby film mógł walczyć o Oscara. Stworzono cały katalog, podzielono na kategorie. Jak na tym tle wypadł nowy „Batman”? Wzorowo!

Robert Pattinson jako Batman

Na wstępie należy mocno zaznaczyć, iż NIE JEST to filmowa recenzja. A nawet jeśli spełnia jej definicję, to w krytyce skupia się na bardzo wąskim obszarze. Mowa o chorobie, która trawi USA i całe Hollywood czyli: poprawności politycznej. Nowy „Batman” w gruncie rzeczy reprezentuje bardzo dobre kino. Matt Reeves obdarował fanów gatunku noir niesamowitym klimatem. Mamy fascynujące widowisko, wybitne aktorstwo i nikt nie zamierza tego podważać.

Tym bardziej boli, że podczas seansu uwydatnia się coś, co w ogóle nie powinno zajmować uwagi widza. Można odnieść wrażenie, iż w to precyzyjne przydzielanie ról według progresywnego klucza włożono nie mniej energii niż w sam scenariusz.

❗️ Uwaga spoiler – artykuł zawiera treści zdradzające fabułę

Dobro i zło czyli czarni i biali

Na starcie widz jest wprowadzany w codzienność ponurego Gotham City. Schodzimy na brudne ulice, przedzieramy między anonimowym tłumem i przy narracji Batmana stajemy się świadkami pospolitych przestępstw. Film ma poniekąd odpowiadać na bieżące problemy społeczne i w ten sposób jest komentowanych wiele jego wątków. W naturalny sposób dostrzega się analogie do prawdziwego życia, a skoro pierwowzorem Gotham City od pierwszych komiksów jest Nowy Jork, to przystańmy obok jednej z otwierających scen. Noc, wagon metra. Grupka młodocianych oprychów szuka ofiary. Znajdują. Celem staje się niewadzący nikomu Azjata.

To powszechny problem w realnym świecie. Rośnie liczba pobić i zabójstw w nowojorskim metrze, a całe Stany Zjednoczone obserwują nasilenie przemocy wobec Amerykanów azjatyckiego pochodzenia. Należy podkreślić coś, co jest tematem tabu w USA – za ogromną większość tych brutalnych ataków na Azjatów odpowiadają młodociani Murzyni. Media próbują zaklinać rzeczywistość, a nawet obarczać białych za przemoc czarnych. Statystyki są jednak bezlitosne. Autor bloga Hoplofobia (obecny na takzetego.pl), opierając się na danych z roku 2018, wskazał, iż czarni zanotowali prawie sześciokrotnie wyższy współczynnik przestępstw rasowych na Azjatach niż biali.

Jak jest w filmie? Praktycznie na odwrót. Gang składa się w większości z białych młodzieńców, a ten jedyny, który w przypływie rozsądku i litości odstępuje od ataku na Azjatę, jest czarny.

‘julka’ kontra patriarchat

Colin Farrell jako Pingwin, Paul Dano jako Człowiek-Zagadka, John Turturro jako Carmine Falcone

Potraktujmy to z przymrużeniem oka, ale niezbyt mocno przymrużonym😉

Przez całe 2 godziny i 55 minut twórcy konsekwentnie trzymają się pewnej zasady. Wszystkie bandziory, nieudacznicy i inne haniebne postacie to biali mężczyźni. I nie tylko ci, których ciężko sobie wyobrazić w nowej odsłonie, jak umoczony w spisek burmistrz Don Mitchell Jr, skorumpowany prokurator Colson, Pingwin (świetna kreacja Colina Farrella), mafiozo Carmine Falcone i zaburzony acz inteligentny Człowiek-Zagadka (w tej roli Paul Dano, oby go nie zaszufladkowano). Brak już realizmu w prezentacji nizin społecznych. Wciąż biały jest każdy zepsuty urzędnik, każdy internetowy wielbiciel Riddlera, każdy agresywny gliniarz, niemalże każdy świr i przestępca Gotham. Im dłużej trwa film, tym bardziej nabieramy podejrzenia, że Bruce Wayne (dla fanów Christiana Bale’a ten emo-Pattinson może być dużą zmianą, ale dał sobie radę) i Alfred są w tym wielomilionowym mieście jedynymi dobrymi białymi mężczyznami. Też nie do końca, co Batmanowi zostaje wielokrotnie wytknięte. Jest dzieckiem z bogatej rodziny, patrzy na mieszkańców z góry, zamknięty w swojej wieży z kości słoniowej, bawi się w mściciela, stosując podważane metody, ale korzysta ze znajomości i wciąż unika więzienia. Istne uosobienie white privilege😉

Żeby była jasność. Gwiazdorska obsada dała z siebie wszystko i nie można im nic zarzucić. Komentarz dotyczy systemu, według którego mogli dostać angaż oraz prób przemycania treści, których potrzebę ciężko uzasadnić czymś innym niż polityka. I nie jest to przypadek, ale o tym za chwilę.

Zoë Kravitz jako Kobieta-Kot

Nadszedł czas na drugą grupę. Selina to silna i niezależna kobieta. Mieszka z kocimi przybłędami i bliską przyjaciółką. Obie zarabiają na sexworkingu. Gdy przychodzi czas skopać białe, męskie tyłki, Selina zdejmuje długie włosy i z cukierkowej lali do towarzystwa zamienia się w lateksową mścicielkę. Zabrzmiało prześmiewczo, ale mówiąc poważnie – wyśmienita Kobieta-Kot. W tej roli śliczna Zoë Kravitz, wiarygodna – jej wybór do tej roli jest po prostu trafiony w punkt. Oczywiście nie ma podstaw, by robić aluzje do Netfliksowych fiksacji, bo nie omawiamy tu przypadku wikinga ani królowej z XIX-wiecznej Anglii (poza tym czarnoskóra Kobieta-Kot już się pojawiała, ale mądrzej nie wspominać biednej Halle Berry i czterech Złotych Malin!). Niemniej jednak spójrzmy na aktorki, które według serwisu FilmWeb były przez twórców brane pod uwagę do tej roli: Lupita Nyong’o, Tessa Thompson, Gugu Mbatha-Raw, Alexandra Shipp, Logan Browning, Ana de Armas, Ella Balinska, Zazie Beetz, Lady Gaga oraz Eiza González.

Trudno się oprzeć wrażeniu, że (poza zaledwie trzema wyjątkami) zwyczajnie celowano w wymagania Akademii.

Kontynuujemy przegląd obsady tych dobrych: jedyna nadzieja dla miasta to czarna kobieta Bella Reál, kandydatka na burmistrza w kontraście do byłego, stereotypowego polityka-kłamcy. W nowym „Batmanie” czarny stał się także porucznik James Gordon (w tej roli Jeffrey Wright).

Zoë Kravitz jako Kobieta-Kot, Jeffrey Wright jako Komisarz Gordon, Jayme Lawson jako Bella Reál

To (nie) tylko teoria

Nim ktoś zarzuci czepialstwo, paranoję, snucie teorii spiskowych lub wręcz rasizm, niech weźmie pod uwagę, że w scenie rozmowy Batmana z Kobietą-Kot na terenie budowy, z jej ust wprost padają słowa o „potrzebie pomagania zwykłym ludziom”, którym ciężki los zgotowali ci „BIALI MĘŻCZYŹNI”, ci na górze – ta kwestia pada w kinie, z głośników. To nie są domysły i nadinterpretacja. Selina ma być przedstawiona jako ofiara patriarchatu, wręcz białej supremacji. W „Batmanie” zagrożenie dla szczęścia i normalności stanowi biały mężczyzna. Zarówno u władzy tak jak majętny, wpływowy polityk lub gangster, oraz ten z warstw najuboższych jak np. motywowany nienawiścią i frustracją świr Riddler. Nie zapomnijmy o bandzie równie niebezpiecznych i incelowatych naśladowców, którzy w internecie wymieniają się radami o broni palnej i szykują masową strzelaninę.

Podsumowując, jeśli tylko potrafisz zignorować to, o czym jest niniejszy tekst – koniecznie kup bilet i ciesz się dobrym filmem. Nawet jako widz świadomy dzisiejszych tendencji dasz radę machnąć na to ręką, ale nie dasz rady tego przegapić. Pozostało cieszyć się, że stare komiksy nie płoną na stosie, a są jedynie stopniowo korygowane przez łaskawy świat postępu. Absurd polega na tym, że ma to większe znaczenie dla twórców, niż odbiorców.

Tekst powstał dzięki naszym patronom. Dołącz do nas i wspieraj takżetego!

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Czytaj dalej
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nagroda Złotego Goebbelsa

W jaki sposób spojrzysz na Radosława Sikorskiego? Zestawienie 2010-2023

Który polityk – bez żadnych obaw, że rosyjska propaganda wykorzysta jego wypowiedź – może doradzać strzelanie do białoruskich helikopterów? Ten sam, który pisał o rozbiorze Ukrainy i dziękował USA po wysadzeniu gazociągu. Kariera Sikorskiego podana w formie, którą internet lubi najbardziej czyli: połączmy kropki

Avatar photo

Opublikowano

on

Idealny życiorys, prestiżowa uczelnia, arystokratyczna fasada, demonstracyjny antykomunizm, cudowna kariera polityczna i – szereg poważnych wątpliwości. Skąd się wzięły? Robimy krok do tyłu, by zobaczyć pełen obraz. Gotowi na zestawienie?

Szybkie wprowadzenie o szybkiej karierze

Gdy Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojenny, 18-letni Radek jest już w Wielkiej Brytanii, występuje o azyl polityczny i rozpoczyna studia. Na Oksfordzie. W wieku 23 lat pracuje jako dziennikarz freelancer i wyjeżdża do Afganistanu jako korespondent dziennika The Sunday Telegraph, twierdząc że chciał się przyłączyć do mudżahedinów i walczyć z armią sowiecką.

W wieku zaledwie 29 lat wkracza do polskiej polityki i zostaje wiceministrem w rządzie Olszewskiego, a po latach jako senator popierany przez Prawo i Sprawiedliwość otrzymuje nominację na szefa MON. Te plany niszczy Antoni Macierewicz jako szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Między panami narasta konflikt.

Mijają lata, Sikorski przy swoim dworku instaluje tabliczkę „strefa zdekomunizowana„. Startuje z list PO, niemalże otrzymując nominację na kandydata w wyborach prezydenckich.

2010:

Galerię otwiera marzenie o Rosji w NATO. Z perspektywy czasu tragikomiczne:

10 kwietnia 2010 – dochodzi do katastrofy lotniczej polskiego samolotu wojskowego w Smoleńsku.

Niezwykłe zaproszenie dla szefa MSZ Rosji:

Mistrz dyplomacji o ostrzeżeniach przed Rosją:

2013:

Rosyjski politolog ogłasza, że Sikorski robił dla CIA i MI-6 🙂
Sikorski podaje to na Twitterze 🙂

2014:

Aneksja Krymu przez Rosję.

Mistrz dyplomacji przyłapany przez wścibskie kamery i mikrofony w Kijowie:

2017:

Sikorski przed sądem na procesie Arabskiego w sprawie lotu do Smoleńska zeznaje, że „sam miał zaproszenie na pokład„. Na pytanie czemu nie przyjął zaproszenia, Sikorski odpowiedział: „nie było zwyczaju mojego towarzyszenia prezydentowi w jego wizytach zagranicznych” i dodał, że nie pamięta swojego kalendarza z tamtych dni.

Sikorski zeznał, że o katastrofie dowiedział się gdy „był u siebie na wsi”, a „nagrania rozmów są w domenie publicznej i pokazują dramatyzm tamtych chwil”. Mecenas Hambura zapytał o awarię skrzynek mailowych w MSZ w dniu katastrofy, ale sąd pytanie uchylił.

2018:

Mistrz dyplomacji o relacjach z USA:

2020:

Sikorski o detalicznym mordercy:

2022:

Inwazja Rosji na Ukrainę.

Pamiętamy.

Tomasz L. był zatrudniony w warszawskim Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego.
Okazało się, że mężczyzna był szpiegiem, pracował dla rosyjskiego wywiadu i przekazywał cenne dokumenty. Sikorski oświadczył, że tak naprawdę o wszystkim decydował Antoni Macierewicz i to on działa w interesie rosyjskim. Zapytany o swój podpis pod nominacjami, odparł, że w ten sposób niejako przechytrzył Macierewicza, gdyż zażądał potwierdzenia na piśmie.

W tym samym roku przy okazji afery w Parlamencie Europejskim, wypływa ciekawa sprawa:

Potem pojawia się więcej newsów:

I więcej:

Tak że tego.

Eksplozja Nord Stream:

W tym dniu mogła umknąć jeszcze jedna perełka:

2023:

Wypowiedź Sikorskiego znów szybko wykorzystuje rosyjska propaganda:

Michał Rachoń w filmie „Reset” prezentuje tezy na rozmowy pomiędzy Radosławem Sikorskim a Siergiejem Ławrowem w Moskwie 21 stycznia 2008 roku. „Z takim zestawem tematów szef MSZ pojechał przygotować spotkanie Donalda Tuska z Władimirem Putinem parę dni później”:

„Radosław Sikorski nakazał ukryć w szafie list śp. Lecha Kaczyńskiego do przywódców Europy, popierający NATO-wskie aspiracje Ukrainy i Gruzji. List ukryto, a za chwilę Putin najechał Gruzję” – tak internauci komentują kolejne nowości z serialu dokumentalnego:

Na (prawie) koniec wykopalisko z 2006 roku. Minister obrony narodowej Radosław Sikorski decyduje, że z polskich obiektów wojskowych znikną tabliczki zabraniające robienia zdjęć. Temat w tamtych latach niemal niezauważony, a jeśli – to popierany jako znoszenie głupich zakazów. Jak się państwo obecnie zapatrują na tę sprawę?

Wróćmy do teraźniejszości i świeżynka. Sierpień 2023. Dwa białoruskie śmigłowce prowokacyjnie wlatują w polską przestrzeń powietrzną. Sikorski stwierdza, że należało je zestrzelić:

Odpowiedzmy sobie na pytania:
Kto by na tym zyskał?
Kto już zyskał?

Co ciekawe sam śp. Lech Kaczyński w 2008 roku w programie TVN „Kawa na ławę” stwierdził, że pogłoski jakoby prezydent uważał go za ruskiego agenta, są pomysłem samego Sikorskiego. Zaś po wielu latach Marcin Kędryna w tekście „Nie każdy agent to od razu agent” ze stycznia 2023 przekonuje, że prawda może być banalna:
„Zawsze kiedy ktoś po kolejnym popularnym w Rosji występie Radosława Sikorskiego próbuje mi tłumaczyć, że to rosyjski agent, odpowiadam, że chyba raczej nie. Że pan Radosław nie jest po prostu zbyt lotny”

„Czasami sprawia wrażenie, że jest uzależniony od narkotyków, zwyczajnie naćpany” – taką osobliwą koncepcję miał swego czasu Janusz Palikot.

Nie wszyscy podzielają ten pogląd. Poseł Dominik Tarczyński już we wrześniu 2022 odnosząc się do Radosława Sikorskiego mówił:
„To nie jest tak, że my uważamy, iż jest to jakieś wydarzenie, które nagle się pojawiło (…) Od lat widzimy, ta polityka, te wypowiedzi są prorosyjskie i powstaje pytanie skąd te pieniądze (…) To są dokładne dane, 804 tysiące euro Sikorski zarobił jako europoseł. Chcielibyśmy dostać informację jak to się stało, że polski eurodeputowany jest numerem jeden jeżeli chodzi o najwyższe zarobki”

Rok temu, po emisji dokumentu „Pan z Chobielina”, Onet przeprowadził poranną rozmowę z Jackiem Ozdobą, politykiem Solidarnej Polski, który powiedział:

– Jak to możliwe, że człowiek z takim doświadczeniem nazywany jest rosyjską dezinformacją? On ma zbyt duże doświadczenie. Radosław Sikorski zachowuje się nieracjonalnie. Nie jest idiotą. Uważam, że coś jest nie tak.

– Sikorski jest rosyjskim szpiegiem? – dopytywał Andrzej Gajcy, dziennikarz Onetu

– Takie pytania nie powinny być kierowane do mnie – odpowiedział.

Nasze pytanie brzmi: A czy są w Polsce osoby/instytucje o wystarczających kompetencjach, chęciach i możliwościach, by kierować do nich takie pytania?

Czytaj dalej

Nagroda Złotego Goebbelsa

Reportaż TVN o Joannie rozpracowany w dwa dni. Podsumowanie godzina po godzinie

Miała być przejmująca historia o Polce ściganej przez policję. Skończyło się na psychiatrze, próbie samobójczej i dziwnej performerce. Jak się zbłaźnił TVN, w punktach

Avatar photo

Opublikowano

on

Miała być dramatyczna historia TVN o młodej Polce ściganej przez policję za wzięcie tabletki. Miał być marsz. Miał być przesądzony wynik wyborów. Okazało się, że policję wezwał jej psychiatra obawiając się, że dokona samobójstwa, a bohaterka reportażu to – delikatnie mówiąc – bardzo specyficzna proaborcyjna aktywistka-performerka związana ze środowiskiem queer i hasłem „chuj z wami, aborcja z nami”, która podczas interwencji była pod wpływem alkoholu.

18 lipca, godzina 19:00.

Zaczyna się główne wydanie „Faktów TVN”. Klasyka gatunku, czyli prezenterka „Faktów” recytuje najbardziej dramatyczne słowa kluczowe, by wprowadzić widzów w odpowiedni nastrój:

„Na szpitalnym oddziale w policyjnej obstawie, w trakcie badania przesłuchanie, rewizja i odebranie telefonu, przestraszona pacjentka potrzebująca pomocy potraktowana jak kryminalistka, bez najmniejszych podstaw”

Materiał Renaty Kijowskiej. Mamy sylwetkę pani Joanny, biednej, osaczonej. Łamie się jej głos. Reporterka oczywiście nie zadaje trudnych pytań, nie wysila się o komentarz policji, nie weryfikuje u lekarza twierdzeń o ciąży zagrażającej zdrowiu, tylko przygotowuje
przejmujący spot wyborczy, który niemal natychmiast udostępniają działacze partyjni.

19 lipca, godzina 7:42

Od samego rana wielkie wzmożenie. TVN wszelkimi kanałami rozpowszechnia historię Joanny. Skala obłędu przebija kolejne granice gdy redaktor Adamek wypowiada słowa:

Ja mam poczucie, że żadna kobieta w Polsce, ale i mężczyzna, chyba nie chce, żeby policjanci zajmowali się ratowaniem ich życia. Raczej policjanci są od czego innego”
~Agata Adamek, „Jeden na jeden”, TVN24

19 lipca, godzina 7:58

Temat podbijają zaprzyjaźnione redakcje i od tego momentu zyskuje on na popularności. Niedopracowany scenariusz sprzyja błędom w dość kluczowych sprawach. Internauci dopytują: chciała wziąć czy wzięła?

Mnożą się pytania. Która cierpiąca kobieta, krwawiąca po poronieniu (przy wyczekiwanej ciąży) i jadąca na SOR, myśli o laptopie? Kto stwierdził, że ciąża zagraża jej zdrowiu? W takim wypadku mogłaby przeprowadzić aborcję całkiem legalnie. Czy pani Joanna sama się zdiagnozowała?

• 19 lipca, godzina 8:06

Donald Tusk umieszcza tweeta o „ataku prokuratury i policji na kobietę szukającą pomocy”.

• 19 lipca, godzina 10:44

Interia podaje przełomową pod wieloma względami informację. Okazuje się, że:

  • obecność policji wynikała z faktu, że pod 112 zadzwonił lekarz psychiatrii alarmując o swojej pacjentce, która po samodzielnym dokonaniu aborcji chce popełnić samobójstwo
  • jak wynika z powyższego, pacjentka może mieć zaburzenia psychiczne
  • zdarzenie miało miejsce 27 kwietnia, co oznacza, że ktoś czekał trzy miesiące aż o sprawie dowie się szersza publika

• 19 lipca, godzina 12:09

Cios zadaje Naczelna Izba Lekarska, która informuje, że lekarz podejrzewający próbę samobójczą ma obowiązek powiadomić służby i jest to normalna procedura. Pod adres podany przez lekarza, pojechała karetka z patrolem policji.

• 19 lipca, godzina 14:30

Politycy się nie zatrzymują. Donald Tusk zwołuje konferencję prasową. Oficjalne profile Platformy Obywatelskiej wzywają do wzięcia udziału w „Marszu miliona serc”.

• 19 lipca, godzina 19:45

W „Faktach po Faktach” na TVN24, Kamila Ferenc, pełnomocniczka pani Joanny, mówi że „działania policji były bezprawne” oraz że „to jest dramatyczny, ale prawdziwy i wcale niewyolbrzymiony obraz”

• 19 lipca, godzina 21:54

Admin profilu Lemingopedia odnajduje panią mecenas wśród „gościń” Campusu Rafała Trzaskowskiego. Pełnomocniczka pani Joanny to także stała bywalczyni studia TVN, zaangażowana w inicjatywy Lewicy.

• 20 lipca, godzina 14:07

Internet obiega twórczość Joanny. Przedstawia się jako artystka-performerka. Na zdjęciach roznegliżowana, wulgarne pozy, symulowanie aktów seksualnych, akcesoria sado-maso, wywiady, w których sama otwarcie przyznaje, że cierpi na zaburzenia i była wielokrotnie hospitalizowana.

Joanna przebiera się za mężczyznę, którego nazywa Sir Johnny a’Arc, bo jak stwierdziła w jednym z wywiadów – „skoro nie chcę być kobietą, to zostanę mężczyzną”. Zdjęcia z domalowanymi wąsami i brodą okrasza na Instagramie hasztagami i .

Co chwilę pojawia się motyw ciąży, porodów i aborcji. „Artystyczne” zdjęcia na których pozuje z urną między udami, nakładki o treści „chuj z wami, aborcje z nami”.

Jak wrażenia?

Internauci zastanawiają się czy kobieta faktycznie była w ciąży oraz czy całe zdarzenie nie jest jej kolejnym performancem.

• 20 lipca, godzina 15:20

Policja publikuje nagranie z telefonu alarmowego 112, które wszystko potwierdza.

Lekarz psychiatra poinformował dyspozytora, że jego pacjentka ma zaburzenia oraz powiedziała, iż zażyła nieznane leki zakupione w sieci wywołując poronienie i chce się zabić.

Ratownicy medyczni sami poprosili, by policjanci pojechali z nimi. Jako że Joanna powiedziała, iż kupiła medykamenty przez internet i wskazała laptop, dyżurny podjął decyzję o jego zabezpieczeniu.

Pani Joanna nie była zatrzymana.

Sąd nie miał zastrzeżeń do zabezpieczenia laptopa, a jedynie telefonu.

• 20 lipca, godzina 18:38

W związku ze sposobem informowania o sprawie pani Joanny, szef KRRiT zleca monitoring i wszczyna postępowanie wobec stacji TVN na podstawie art. 6 ust. 1 Prawa Prasowego.

• 20 lipca, godzina 18:44

Kamila Ferenc opublikowała postanowienie Sądu, które miało potwierdzić, że działania policji wobec Joanny były niezgodne z prawem.

Jednak postanowienie dotyczy wyłącznie telefonu. Sąd uznał, że skoro nielegalne środki zakupiono przez laptop, to zasadne było zabezpieczenie laptopa, a telefon był zbędny.

• 20 lipca, godzina 20:15

Lewicowy portal OKO.press publikuje wywiad. Policjanci już niemalże gwałcą Joannę. Niestety jeszcze bardziej pogrąża on bohaterkę, która podczas interwencji była pod wpływem alkoholu.

Fragment z wywiadu:

„Policja przyjeżdża do pani domu. W oficjalnym oświadczeniu twierdzi, że była pani pod wpływem alkoholu. To prawda?

Tak. W momencie silnego lęku najpierw chciałam się uspokoić. Odpalić głupi serial, usiąść na kanapie i się rozluźnić przy winie. Wypiłam dwa kieliszki wina w odstępie kilku godzin. Może to był głupi sposób, ale robi tak wiele osób. Nie byłam pijana. Ale miałam alkohol we krwi. Kiedy nie udało mi się uspokoić samej, zadzwoniłam po pomoc do specjalistki.”

Słowem, pani Joanna dokonała aborcji na reportażu TVN. Był to kolejny Ibrahim płynący rzeką 6 dni. Kolejni leśni naziści i ich tort z pryncypałków.

Podsumowując, z „Faktów TVN” NIE DOWIEDZIELIŚMY SIĘ, że:

– Joanna była pod opieką psychiatry

– to lekarz psychiatra zadzwonił na 112

– z powodu groźby samobójstwa jego pacjentki

– wspólny przyjazd pogotowia i policji był uzasadniony i zgodny z procedurami, zabezpieczenie laptopa także (sąd podważył zabezpieczenie telefonu)

– Joanna to performerka i proaborcyjna aktywistka LGBT z zaburzeniami

– podczas interwencji była pod wpływem alkoholu

Można się rozejść.

Czytaj dalej

Nagroda Złotego Goebbelsa

Nie żyje Jerry Springer, prezenter kultowego show i twarz prymitywnej TV lat ’90

Jego program stał się kultowy i wyznaczył pewną epokę telewizji. W latach ’90 stanowił granicę upodlenia i przegonił oglądalnością Oprah Winfrey Show, ale czy dziś wzbudzałby zainteresowanie? Oglądaliście?

Avatar photo

Opublikowano

on

Jerry Springer, słynny prezenter zmarł w wieku 79 lat. Był prowadzącym „Jerry Springer Show” – równie kontrowersyjnego i krytykowanego co kultowego talk-show nagrywanego w studio NBC w Chicago od 1991 roku, który wyznaczył pewną epokę telewizji. Czy dziś wzbudzałby takie same emocje?

Tematyka „Jerry Springer Show” kręciła się wokół dysfunkcyjnych związków, seksu oraz wszelkich kontrowersyjnych tematów. Zaproszeni goście pochodzili z nizin społecznych, przeklinali i wielokrotnie fizycznie konfrontowali się ze sobą podczas programu, co stanowiło jego podstawową atrakcję. Po pewnym czasie na scenę wkraczali ochroniarze, a widownia dziko skandowała „Jerry! Jerry!”.

Seks, patologia, wulgarność, przemoc? Obecnie brzmi jak typowa formuła co drugiego show tradycyjnej telewizji, większości paradokumentów, setek patostreamingów, kolejnej freakowej gali MMA lub innych najpopularniejszych form rozrywki w internecie. Jerry Springer był tym, który przetarł szlaki. Największy sukces komercyjny pojawił się po wprowadzeniu bijatyk do każdego odcinka, aż w 1998 roku oglądalnością – według pomiarów Nielsena – przegonił nawet The Oprah Winfrey Show. Wszedł do popkultury.

Jerry Springer nie czuł się winny degradacji telewizji. W wywiadach zawsze twierdził, że pokazuje ważne historie prawdziwych ludzi, ale równocześnie, że praca prowadzącego show jest dla niego odskocznią od prawdziwego życia.

Jego dziadkowie oraz rodzice (Richard Springer i Margot Kallmann) żyli w Szczecinku, ale w czasie wojny po nasileniu się antyżydowskich akcji uciekli do Londynu, gdzie na stacji metra (służącej jako schron) urodził się mały Gerald Norman Springer, znany później jako Jerry. Po 5 latach wyjechali do USA.

W 2007 Jerry Springer przyleciał do Polski i w towarzystwie ekipy telewizyjnej BBC odwiedził Szczecinek oraz spotkał się z burmistrzem.

Jerry Springer 1944 – 2023

Czytaj dalej