Connect with us

Wojciech Kozioł

Mroczne Widmo albo raczej odgrzewany kotlet

Nie wiem czy kogoś film TVN na temat Konfederacji „Mroczne Widmo” zniechęci do zagłosowania na tę opcję, ale jestem przekonany, że na pewno przysporzy jej nowych zwolenników.

Avatar photo

Opublikowano

on

Przychylając się do głosów na Facebooku postanowiłem ponownie obejrzeć (nie)wybitne dzieło TVN na temat Konfederacji. Oglądając za pierwszym razem nie spodziewałem się fajerwerków. Raczej odgrzewanych kotletów. I nie myliłem się. Ba. W pakiecie dostałem jeszcze wiadro żenady oraz teorii spiskowych.

Źródło: Twitter.com

Ci, co mnie czytają na FB czy Twitterze to raczej wiedzą, że o Konfederacji, jak i każdej opcji politycznej mam wyrobione zdanie. Każdą z nich krytykuję i Konfa nie jest tutaj wyjątkiem. Choćby za powielanie fejków, emocjonalność czy trzymanie się z grupami i osobami, które raczej powinny być na cenzurowanym. Ale nie zaliczam się do totalnych krytyków dla samej krytyki.

A taką drogą poszedł tutaj TVN. Choć mam wrażenie, że cały program przysporzy temu ugrupowaniu więcej sympatyków, niż wrogów.

Zaczynamy od wstępniaka, gdzie dziennikarz „Gazety Wyborczej”, Marcin Kącki, wciela się w rolę specjalisty od konfederatów. Głównie ze względu na książkę „Chłopcy. Idą po Polskę”, która w zasadzie jest zbiorem mało interesujących treści, głównie na temat Korwina, o których słyszał nawet kanapowy wyborca. Tytuł niewart czytania i raczej nieodkrywczy. Już nawet osobiście znam więcej „smaczków”, niż w tej książce jest zaprezentowane.

Automatycznie chce on też stawiać znak równości, na pewnych płaszczyznach pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim a Sławomirem Mentzenem. Porównanie kompletnie nietrafione. Wpisuje się ono jednak w pompowaną przez środowiska lewicowe i lewicowo-liberalne narrację o przyszłej koalicji PiS-Konfederacja. Tak jak opisywałem w innych tekstach, przy tego typu „nagonce” przyjmie to formę samospełniającej się przepowiedni. Środowisko to zostanie zlinczowane na podobnej zasadzie jak niegdyś Kukiz i może samo zostać wepchnięte w objęcia PiS.

Ale wracając do porównania dwóch prezesów. Jarosław Kaczyński jest jednak osobą, która wywodzi się ze starej inteligencji, której bliżej do neosanacji, niż skrajnego konserwatysty. Stąd też jego specyficzny stosunek do przedsiębiorców oraz państwa, które powinno być forpocztą w gospodarce. Sławomir Mentzen to zupełnie przeciwległy biegun. Przedsiębiorca i konserwatywny liberał. Ich sposób prowadzenia partii również jest inny. Natomiast zrównywanie ich na poziomie ambicji czy wodzostwa możemy dopasować tak samo do Donalda Tuska czy Włodzimierza Czarzastego.

Nuda i oczywistości

Kolejną postacią specjalisty, która nam się objawia jest Anna Mierzyńska z OKO.press. Wcześniej kandydatka Platformy Obywatelskiej w wyborach samorządowych do sejmiku w województwie podlaskim. Ta informacja jednak nie zostaje podana, więc mamy tutaj przemilczenie faktu, który wskazuje na stronniczość. No ale kto by się tym przejmował.

Źródło: Twitter.com

Następnie mamy cały fragment poświęcony Korwinowi i faktom, które każdy już słyszał kilka razy. Dodatkowo TVN odkrywa, że Konfederację tworzą trzy partie. Szok niedowierzanie.

Potem mamy kolejne sensacje, czyli hasła liberalne. Wręcz niekiedy libertariańskie. Czyli znowu nihil novi. Coś co Korwin mówił przez kilkadziesiąt lat. No ale teraz mówi to Mentzen, więc to nowe, prawda?

No nie. Ale z pewnością okoliczności są nowe. W momencie gdy niemal wszystkie partie, nawet te, które lansowały się jako liberalne, skręciły w lewą stronę, to Konfederacja stała się jedyną, która stale głosi postulaty liberalnych reform gospodarczych. Tego TVN nie potrafi zrozumieć, a jest to naprawdę proste.

Wyborca konfederatów, wbrew różnym mitom, naprawdę sprawę aborcji czy małżeństw bez możliwości rozwodu traktuje drugo, czy nawet trzeciorzędnie. Tym próbuje TVN uderzać, ale znowu to nie wychodzi i jest przeciw skuteczne. Tutaj pojawia się też kolejne kłamstwo, gdzie sugerowane jest, że Konfederacja chowa na czas kampanii hasła na temat aborcji i jako dowód pokazuje w tle niedawny stream Mentzena, na którym odpowiada na pytanie dotyczące aborcji. Gdzie tu sens, gdzie tu logika? Nie ma.

Jesteśmy dopiero przy połowie programu, a mnie już telepie z żenady. No ale lecimy dalej, czyli ponownie odgrzewany temat tego, że Konfederaci są z natury antyunijni. Pewnie żaden wyborca się nie spodziewał, pod warunkiem, że przez ostatnie 20 lat nie słyszał o Korwinie, co raczej jest niemożliwe.

Ale następny casus już mnie zwalił z nóg, a jego autorką jest Anna Mierzyńska. Mianowicie, że Mentzen będzie głosił takie poglądy na jakie jest zainteresowanie. Brawo! Odkryliśmy na czym polega polityka. Ale zaraz… czy tak przypadkiem nie robi też Donald Tusk? Choćby w kwestii granic, imigrantów, zasiłków socjalnych, stóp procentowych, podatków… długo by wymieniać. Kolejny zarzut z cyklu „co prawda wszyscy politycy to robią, ale skupmy się tylko na tym przypadku”.

Ile razy to można wałkować?

Taaak. Musiała też być i „piątka Mentzena”. Matko Boska, nie wiem już ile razy ten fejk był rozbijany, ale zróbmy to po raz enty. A wystarczy jedynie obejrzeć źródłowy film, co jak widać było za trudne dla dziennikarzy TVN. Otóż cały ten występ z 2019 roku dotyczył tego, jakie hasła najlepiej trafiają do wyborców oraz, które wywołują największe poruszenie. No i wtedy pada to „nie chcemy…” i wymieniamy po kolei jak wierszyk.

Potem znowu straszenie Braunem i jego „interwencjami”, czyli znowu coś o czym większość słyszała. Czyli znowu odgrzewany kotlet. Dodatkowo podany w takiej formie, że przedstawia Brauna jako walczącego o wolność jednostki i takiego, który walczy z kłamstwami na temat historii. Więc znowu efekt odwrotny od zamierzonego. W zasadzie jedyny element, czyli prorosyjskość niektórych działaczy czy powiązania z osobami, które jawnie głoszą rosyjską propagandę został zawężony do niecałych dwóch minut. Gdzie akurat właśnie można by napisać elaborat.

No i na końcu mamy znowu straszenie koalicją PiS-Konfederacja. Słowem: nudy, nudy, nudy…

A! No i jeszcze to idiotyczne podsumowanie, że na konwencji Konfederacji leciało popularne „Highway to Hell” AC/DC, ale w wizji TVN była to „DROGA DO PIEKŁA”.

Kurtyna. Tam nie było nic z rzeczowego dziennikarstwa.

PS: mimo, że konfederatą nie jestem, to założę się, że ktoś mnie do tego grona zaliczy po tym wpisie.

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Wojciech Kozioł

Dzień po wyborach oczami salonu

Wyobraźmy sobie przez chwilę, że jednak liberalno-lewicowa opozycja wygrywa wybory. Klimat dusznej, brunatnej Polski, jak za dotknięciem magicznej różdżki, zmienia się w fajny i europejski kraj! Bo tak będzie, prawda?

Avatar photo

Opublikowano

on

Jakież to piękne muszą być wizje liberalno-lewicowej opozycji, która już w swoich fantazjach wprowadza swoje porządki. Wyobraźmy sobie przez chwilę, że totalna opozycja wygrywa wybory i jakimś cudem realizuje wszystkie postulaty, którymi obsypywała nas przez ostatnie miesiące. Choć w zasadzie to lata, bo tutaj nic nowego się nie pojawiło w ich programie.

Donald Tusk/X

Wyobraźmy sobie Izabelę Leszczynę, która wchodzi do ministerstwa finansów razem z panami Grabowskim i Lewandowskim. I tak wszystkie kluczowe dla polskiego bezpieczeństwa koncerny zostają wyprzedane, tak jak miało to miejsce w latach 90-tych. Przecież kapitał nie ma narodowości, a zwłaszcza ten polski.

Spróbujmy pojąć ten geniusz, stojący za Tomaszami Lisem i Piątkiem, którzy będą robić czystki w mediach. Co prawda chyba nie ma tylu więzień na tak dużą masę ludzi, którą chcą oni zamknąć za kratkami, ale próbować warto!

Już widzę, jak Roman Giertych, który posiadając immunitet nie musi bać się prokuratora, wkracza do Ministerstwa Sprawiedliwości i wraz ze swoimi towarzyszami z „wolnych sądów” wprowadzają swoje porządki. Wtedy nawet jak „śmiesz śmieć” myśleć źle o Tusku, to trafisz na dołek. W końcu nie może być w społeczeństwie osób, które nie budują uśmiechniętej Polski.

Czekam z utęsknieniem na widok Adama Michnika, który już biegnie przeprowadzać wywiad z Wałęsą, jak to oni „tymy rencami” ponownie obalili dyktaturę i to we dwoje, jak przed laty.

Widzę, jak celebryci i aktorzy, którzy czuli się uciemiężeni przez reżim, wreszcie będą mogli odetchnąć świeżym powietrzem. Wesele 2, Pokłosie i Zielona Granica będą codziennie w telewizji, by nas edukować w duchu pedagogiki wstydu.

Posłanki Pomaska, Gasiuk-Pichowicz czy obie Gajewskie, wreszcie nie będą czuły potrzeby gadania głupot, bo przecież w końcu nastanie koniec historii w polskiej polityce. Największe zło świata, czyli Kaczor, zostanie pokonane, więc po co się wychylać?

Marek Belka czy Franek Sterczewski pobiegną demontować mury i zasieki na granicach z Rosją i Białorusią, bo przecież trzeba otworzyć przejścia dla wszystkich. Pani Hartwich dopiero potem ustali kim oni byli.

No i wreszcie wróci wielki Donaldinho. Człowiek, który jest jednocześnie katolikiem z ołtarzykiem i liberałem z piorunem na masce. Rano całuje chleb w geście tradycji, by potem ukłonić się przed postulatami woke. Ten, który wyznaje zarazem wolny rynek i socjaldemokrację. Można powiedzieć, że polityk wręcz doskonały.

Moment przed szokiem

Raczej czytający od razu zauważyli ten cynizm w powyższym wpisie, ale to połowa prawdy. Druga jest taka, że opozycja totalna faktycznie tak myśli i tak działa. Wręcz nawet tego nie ukrywają, że właśnie tak będzie. Zapowiadają nam świat z marzeń elit pokroju profesora Góreckiego. Wrogie elektoraty trzeba będzie „zdezintegrować”. Co to znaczy? A to zależy, bo można to robić na różne sposoby. Naziści w Niemczech w końcu też dezintegrowali opozycję oraz wykreowane na wrogów społeczności, prawda?

Szczęściem w nieszczęściu jest to, że poprzez własne błędy i regularnie wpadki KO i totalsi nie wygrają wyborów. Jednak nie oznacza to tego, że na tym się skończy. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że w momencie ogłoszenia wyników nastąpi wielki krzyk, że wybory zostały sfałszowane. Taki przekaz pójdzie w media, do korespondentów, do Unii, a PO zrobi powtórkę z okupowania mównicy i oblegania Sejmu. I patrząc na stan psychiczny ludzi pokroju Tomasza Lisa jestem w stanie w taki scenariusz uwierzyć.

Czytaj dalej

Wojciech Kozioł

Marsze imposybilizmu

Były już błękitne marsze, wiece Kijowskiego, symbole rebelii w postaci wieszaków, bananów, karpi, dzików, białych róż, piorunów, gwiazdek, więc PO wpadło na pomysł by chwycić za serce. Tylko, że raczej niewiele to da, jeśli rozumu dalej brak.

Avatar photo

Opublikowano

on

Już jutro wielki marsz miliona… a co tam, bez kozery powiem, że i miliarda serc, które będą kroczyć za Donaldem Tuskiem przeciwko kaczystowskiemu reżimowi. Nie wiem już, który raz mam deja vu związane z tego typu happeningami.

Błękitny Marsz 2006/YT

Być może nie wszyscy już pamiętają zmierzchłe czasy pierwszej kadencji PiS z lat 2005-2007. Wtedy również, w 2006 roku, odbył się jeden wielki marsz, a w zasadzie ich seria, i określono je mianem „błękitnych”. Wiadomo, pełno unijnych i PO-wskich flag, mnóstwo haseł o powrocie do Europy i tak dalej. Gdyby ktoś zechciał scharakteryzować, jakie było przesłanie tych przedsięwzięć, to można by je skrócić w jednym zdaniu. Celem był odsunięcie „kaczorów” od władzy, ponieważ Polska staczała się w brunatną dyktaturę i oddawała nas w ręce Putina.

Nie zabrakło wtedy takich transparentów, że „PiS=PZPR” albo zdjęć ówczesnego prezydenta Kaczyńskiego z grubą kreską na gardle, gdzie każdy inteligentny wiedział dokładnie jaki jest przekaz. Na słowa Donalda Tuska „tu jest Polska” tłum skandował „Polska wolna, solidarna!”, „Wolne media!”, „Chcemy demokracji!”

Brzmi znajomo?

To wszystko w ramach przypomnienia, gdzie tak naprawdę pojawiła się w XXI wieku w Polsce pierwsza taka sytuacja, gdzie tak bardzo któreś ugrupowanie wypowiedziało wręcz posłuszeństwo aktualnemu rządowi. PO proponowało nawet powołanie „alternatywnego rządu”.

2015 i zaczynamy cyrk od nowa

Nie wiem czy jakakolwiek osoba jest w stanie wyliczyć wszystkie te eventy, które pod swoimi skrzydłami organizowała Platforma Obywatelska. Były marsze Kijowskiego (ktoś jeszcze pamięta?) i spędy KOD-omitów. Były wieszaki i banany jako symbole rewolucji. Były karpie, dziki i białe róże. Były pioruny i 8 gwiazdek. No i jeszcze wielkie marsze o powrót do Europy 4 czerwca.

Za każdym razem wszystkie te wydarzenia zdawały się być coraz większymi groteskami. Ale to, co było w nich zawsze uniwersalne, to powszechny prymitywizm przekazu. Te kadry powyżej to nie są hasła z ostatnich spotkań totalnej opozycji, a wycinki z tego, czym były błękitne marsze. To dokładnie ten sam mental wysadzonego z siodła salonu liberalno-lewicowego, który nie może się pogodzić z tym, że lud go nie chce.

Jednak ci bardziej spostrzegawczy zauważyli pewną zmianę. Flagi unijne zastąpione przez polskie. Barwy partyjne zamienione na biało-czerwone. Wszystko to budowane jest dla stworzenia wrażenia, że PO nie jest partią z nadania unijnego. Niektórzy z pewnością się nabiorą. Widać jednak, że opozycja totalna wytoczyła już wszystkie działa. Chwytanie się przez nich barw narodowych i patriotycznych haseł to rzeczywiście szczyt zdolności.

Unia Europejska również stara się robić wszystko, by zmiana w parlamencie nastąpiła. Tu również poszły wszystkie ręce na pokład z ucięciem pieniędzy unijnych, czarnym pijarem czy straszeniem o blokowaniu funduszy na czele. Ciekawa będzie jednak reakcja, gdy ujrzą, że nawet to nie pomogło im wygrać.

I teraz, nie da się nie odnieść wrażenia, że i jutrzejszy marsz to będzie jedna wielka ustawka. Niewielu już pamięta, że odbywa się od z powodu Joanny, której historia jest niczym z radia Erewań. Nic się w tej bajce nie zgadzało. I tak samo nie można wykluczyć, że jakieś prowokacje będą miały miejsce, a na pewno będą, by podgrzać atmosferę przed wyborami. Tak jak w 2015 roku przed wyborami prezydenckimi. Dlatego, te ostatnie 2 tygodnie kampanii to będzie ostra jazda bez trzymanki.

Czytaj dalej

Wojciech Kozioł

Niemiecka kontrola granicy – fakty i mity

Według liberalnej lewicy tradycyjnie winę za kontrole na granicach z Niemcami ponosi Polska. I nie ma znaczenia, że RFN robi to samo w stosunku do Czech, Austrii czy Szwajcarii. Winni jesteśmy my i basta!

Avatar photo

Opublikowano

on

Kiedyś opozycja co miesiąc ogłaszała „miażdżącą aferę”, która ma zmieść PiS. Potem było co kilka tygodni. Później co tydzień. Teraz jest to niemal codziennie, a czasem to i nawet pojawią się dwie tego samego dnia. A ten PiS, jak na złość, się trzyma.

Onet.pl

Ogólnie wchodzenie w głowy przedstawicieli radykalnej opozycji (czy też opozycji totalnej) nie jest polecanym zajęciem. W momencie, gdy przeszła ona pewną granicę, za którą jest już fanatyzm, to mało kto jest w stanie pojąć czy jakaś logika stoi za tymi działaniami. Bardziej to wygląda jak łapanie się czegokolwiek by tylko uderzyć w partię rządzącą.

Jednak jak to było w przypadku chłopca, który wołał wilk, tak też jest z naszymi liberalno-lewicowymi bojownikami o wolność i demokrację. Już tyle razy ogłaszali koniec państwa/PiSu/autorytaryzmu, że nikt normalny nie bierze tego na poważnie. Co dzień nakręcają nową aferę i nawet jak coś rzeczywiście jest warte uwagi, to uchodzi to gdzieś pośród innych „breaking newsów”.

Kontrola na granicach? To wina Polaków!

Może nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale my (w sensie Polska i Polacy) nie jesteśmy już w Unii, Schengen, NATO, tylko jesteśmy jednym z obwodów Rosji. Nie wiedzieliście? A to w takim razie nie czytacie tego, co wypisują ludzie związani z PO czy Tomasza Lisa. Oni już to stwierdzili, więc tak musi być.

A dlaczego? Ponieważ Niemcy wprowadzają kontrolę na granicy. Straszne prawda? I to jeszcze z naszej winy. Wiadomo. Co prawda w 2015 roku była podobna sytuacja. Ale wtedy media lewicowo-liberalne twierdziły, że takie kontrole to w zasadzie nic nie znaczą.

Oczywiście wtedy gdy niektórzy „uchodźcy” magicznie rozpływali się w powietrzu w Niemczech (i to w tysiącach), a sama kanclerz Merkel zaprosiła ich setki tysięcy do Europy, to wtedy to był bardzo dobry pomysł. No ale, co wolno Niemcowi, to nie Polakowi.

No tylko jest taki mały szczegół, że tak samo Niemcy postępują wobec Austrii, Szwajcarii czy równocześnie z nami również z Czechami. Jak powszechnie wiadomo te państw także należą do zachodnich obwodów rosyjskich, tylko jeszcze o tym nie wiedzą. Albo, co gorsza, są na krótkiej smyczy imperatora Kaczyńskiego.

Natomiast wszyscy płaczący nad kontrolą granicy nie są w stanie doczytać jednej rzeczy. Otóż będzie ona wyrywkowa i tymczasowa. Jest spowodowana nielegalną migracją, którą tak bardzo zachwala i wspiera (mniej lub bardziej świadomie) europejska lewica. W tym i u nas, jak choćby w przypadku Białorusi. Zatem tradycyjnie, lewica bohatersko próbuje pokonywać problemy, które sama sobie stworzyła. Tylko w tym wypadku walczyć z tym problemem muszą wszyscy, a lewica uparcie stoi przy swoim.

Czytaj dalej