Nagroda Złotego Goebbelsa

Wielka galeria hańby. Zebraliśmy publikacje o Rosji i Putinie z polskich mediów

Opublikowano

on

Dziś zmieniają logotypy na niebiesko-żółte i rozliczają innych. Co wczoraj pisali o Rosji i Putinie? Niektórzy z chęcią wymazaliby archiwalne materiały, a inni nadal szokują. Szczególnie teraz, gdy mowa o wojnie – także informacyjnej – powinniśmy trzymać poniższy zbiór stale w pamięci, by przypominał nam kto jest kim i na kogo uważać.

„Nigdy nie pytaj kobiety o wiek, mężczyzny o zarobki, a Gazety Wyborczej o jej okładkę z 31 sierpnia 2009 roku”

Na dzień przed 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej redakcja wydrukowała na swoich łamach specjalnie dla niej przygotowany tekst autorstwa Putina z apelem o „wyzwolenie się od nieufności i uprzedzeń” oraz aby „zamknąć tę stronę i zacząć pisać nową”.

Katastrofa rządowego Tu-154 była komentowana w bardzo osobliwy sposób. Po lewej tekst autorstwa Marcina Wojciechowskiego (w 2013 został rzecznikiem MSZ gdy ministrem był Radosław Sikorski), a po prawej Bartosza Węglarczyka (obecnie redaktor naczelny portalu Onet)

Tuż po aneksji Krymu w 2014 roku na ambasadora Rosji czekał wygodny fotel w studio TVN i wywiad w miłej atmosferze podczas którego Aleksandr Aleksiejew mówił takie rzeczy:

Wywiady z ambasadorami Rosji jeszcze niedawno były na topie, również z Siergiejem Andriejewem.

Największego zaszczytu dostąpił jednak Tomasz Lis w starej TVP. Ekskluzywny wywiad z tymczasowym prezydentem-słupem, który dziś odpowiada za najbardziej zajadłe ataki na Polskę.

Wróćmy do Gazety Wyborczej zatroskanej o nasze relacje z Rosją – przed wojną i po.

Oskarżanie o „Rusofobię” jest w tym środowisku dość popularne. Tutaj tygodnik „Polityka” i tekst nieżyjącego już Daniela Passenta z 2014 roku:

Wracamy do Gazety Wyborczej i cofamy do roku 2005. Źle się zestarzało.

Dzisiaj wiemy już, że kryzys imigrancki na Białorusi był testem dla Putina. W tym czasie powstawały takie odezwy:

Gazeta Wyborcza nie przestała zaskakiwać nawet po ataku Rosji na Ukrainę. Uroniliście łzę?

Miesiąc przed wojną:

Laurkami utrzymanymi w podobnym tonie zasłynął portal Onet z koncernu Ringier Axel Springer.

Artykuł po prawej z datą publikacji 17 września:

Więcej o tym jak portal Onet relacjonuje trwającą wojnę przeczytacie w artykule autorstwa Żelaznej Logiki Wojna według Onetu

Części mediów zarzuca się, że niesprawiedliwie krytykowały kluczowe inwestycje Polski m.in przekop Mierzei Wiślanej lub zakup uzbrojenia. Portal Onet piórami Edyty Żemły i Marcina Wyrwała uderzył w karabinki MSBS Grot produkowane przez radomską Fabrykę Broni „Łucznik”. Demonizowane były także Wojska Obrony Terytorialnej. Dziś część zarzutów obaliła wojna na Ukrainie.

Gazeta Wyborcza o WOT i Javelinach:

„Przekonanie ministra, że Wojska Obrony Terytorialnej, które mają nawiązać do tradycji Żołnierzy Wyklętych, maja bronić Rzeczypospolitej przed świetnymi, dobrze przygotowanymi wojskami przeciwnika, ma w sobie wiele naiwności (…) Mam jednak wrażenie ze choć słusznym założeniem było to, że WOT mają wzmocnić polską obronność, mogą one tej obronności zagrozić” – mówił Paweł Wroński z Gazety Wyborczej 22 maja 2017 roku.

Paweł Wroński o dronach Bayraktar:

Dziś Paweł Wroński martwi się o Abramsy:

Tu przy okazji przekopywania starych artykułów, internauci zaczęli wyciągać kompromitujące wypowiedzi wielu polityków.

Chwilę przed atakiem Rosji:

Wiele materiałów to istna abstrakcja.

Czegoś zabrakło? Piszcie – będziemy aktualizować.

źródło: Gazeta Wyborcza, TVN24, TVP, Polityka, RMF FM, Wirtualna Polska, Onet, Energetyka24, Dziennik.pl, Deutsche Welle, Biznes Alert, Sputnik, Polska Agencja Prasowa

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version