Żelazna Logika
Wojna według Onetu
Jak relacjonuje wojnę największy portal w Polsce? Postanowiliśmy przyjrzeć się, jakie teksty pojawiły się na łamach Onetu w trakcie wojny na Ukrainie oraz przed jej wybuchem
Już pierwszego dnia wojny, na łamach Noizz.pl (RASP), portalu-dziecka Onet, który również udostępnił go na swoich łamach, mogliśmy przeczytać taki artykuł:
W tekście pojawiały się opinie młodych ludzi, m.in. takie: „Nie widzę sensu w tym, aby umierać za kawałek ziemi. W sytuacji zagrożenia spakuje swoje rzeczy i spadam”.
Noizz.pl zaznaczył później, że pytanie zostało zadane nieco wcześniej, w związku z przyjęciem nowej ustawy o obronie ojczyzny, jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Po burzy w sieci, Noizz usunął artykuł i wydał oświadczenie:
„W związku z artykułem, który został opublikowany w serwisie Noizz.pl, „’Ten kraj tylko mnie okrada. Nie będę go bronić.’ Zapytaliśmy czytelników o służbę wojskową”, opisującym wyniki ankiety, informuję, że niefortunny materiał został usunięty. Artykuł nigdy nie powinien był się ukazać. Przepraszam w imieniu swoim i redakcji.”
Oliwia Bosomtwe, Redaktorka Naczelna Noizz.pl
Ale czy naprawdę nie dało się wyczuć chwili i wycofać tekstu z publikacji dokładnie pierwszego dnia wojny? 🙄
„Szokujące słowa Emila Czeczki”
12 stycznia 2022 Onet wrzucił artykuł, w którym nieprawdziwe słowa dezertera z polskiej armii nazwał „szokującymi”.
Minister Paweł Jabłoński zareagował i wyjaśnił na Twitterze, dlaczego to niebezpieczne.
Po jednej stronie „Anioły Donbasu”, po drugiej „szatańskie duchy”
24 marca na stronie głównej Onetu pojawia się tekst o zabitym rosyjskim żołnierzu, Kirylle, którego żegna jego rodzinny Woroneż.
Tekst zaczyna się od słów: „Kiryłł jest tutaj jako wojownik Chrystusa — zaczyna duchowny. — Walczył ze złymi, szatańskimi duchami: ukraińskimi nazistami, stworzonymi przez amerykańskie międzynarodowe korporacje”.
Kilka lat wcześniej, 9 września 2016 na stronie Onetu pojawia się artykuł o ofiarach trwającej od dwóch lat wojny w Donbasie. Ofiarach po stronie separatystycznej republiki zabitych przez zabłąkane pociski z frontu. Prawdopodobnie przez ukraińską armię.
A co było przed wojną?
M.in. taki oto list od ambasadora Rosji, który linkował na Twitterze redaktor naczelny, Bartosz Węglarczyk:
W liście pan ambasador Siergiej Andriejew pisze:
„Gazprom jednak powinien się liczyć z politycznymi i innymi pozagospodarczymi czynnikami wpływającymi na jego operacje — jak, na przykład, próby wypchnięcia rosyjskiego koncernu z rynków europejskich poprzez nielegalne sankcje i spekulacje zasadami solidarności europejskiej i euroatlantyckiej, zrewidowania postfactum umów zawartych z Gazpromem poprzez pozwy sądowe i arbitralne decyzje administracyjne, i nawet kradzież gazu z gazociągów tranzytowych, żeby szantażować Rosję w celu uzyskania bezzasadnie niskich cen, jak to miało miejsce w przeszłości na Ukrainie.
Właśnie, aby uniknąć związanego z tym ryzyka, w tym tranzytowego, potrzebne są takie rozwiązania jak Nord Stream i Nord Stream 2.”
Pojawiały się też takie zarzuty w sprawie szkoły na Białorusi, ze strony Marcina Przydacza, podsekretarza stanu w MSZ:
A tutaj 15 sierpnia 2020 i setna rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej. Onet uznał tę datę za dobry czas, aby na stronie głównej opublikować tekst… oparty na listach lekarza Armii Czerwonej, tytułując go: „Tego, co wyprawiają Polacy, nie da się opowiedzieć”.
Szeroko komentowane były też teksty Onetu o polskiej armii i zbrojeniu. Ale to spory temat, wymagający większej analizy – postaramy się zrobić z tego zupełnie odrębny materiał na TŻT.
Do legendy przeszedł z kolei artykuł Onetu z 22 stycznia 2022(!), w którym pokazano Władimira Putina jako „wielkiego pasjonata sportu”.
Tekst ten przeszedł później metamorfozę i traktował o tym, jak to Putin „robi z siebie sportowca” i poprawia swój wizerunek za pomocą sportu.
Putin ociepla swój wizerunek. Nie portale. Putin. Sam 👌
To nie pierwszy raz, kiedy Onet publikuje teksty o Władimirze Putinie. Pojawiały się tam już m.in. teksty o wyjątkowym zdrowiu i stylu życia, a nawet quiz z wiedzy o „człowieku pełnym tajemnic”.
Czy te teksty i list ambasadora o Nordstreamie mają coś wspólnego z faktem, że do 1 marca doradcą Ringer Axel Springer był Gerhard Schroder?
Zakończymy tradycyjnym – Nie wiemy, ale się domyślamy 🤷♂️
Źródła:
https://wiadomosci.onet.pl/opinie/ambasador-rosji-to-nie-rosja-jest-winna-cen-gazu/c2my90f
https://sport.onet.pl/sport-do-przykrycia-okrucienstw-putin-robi-z-siebie-sportowca-na-medal/qc161ec
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/anioly-donbasu/p6brnv
Wesprzeć nas można poprzez Patronite