Żelazna Logika
Borell: „Od początku wojny kraje UE przelały Rosji 35 mld euro, w porównaniu do 1 mld euro na zbrojenie się Ukrainy”
„Przekazaliśmy Ukrainie 1 mld euro. Może się wydawać, że to dużo, ale to tyle ile codziennie płacimy Putinowi za energię, którą nam zapewnia. Od początku wojny przelaliśmy Rosji 35 mld euro, w porównaniu do 1 mld euro na zbrojenie się Ukrainy” – powiedział wczoraj Josep Borell
Jak doszliśmy do tego miejsca, gdzie szef unijnej dyplomacji, mówi o 35-krotnie większych środkach finansowych płynących, od początku wybuchu wojny, do Rosji niż na Ukrainę?
Przyjrzyjmy się po kolei, od pierwszych dni wojny.
„Teraz nie ma w ogóle sensu, żeby wam pomagać”
Takie słowa usłyszał ukraiński ambasador w Niemczech od tamtejszych władz w drugim (!) dniu wojny.
W drugim dniu wojny! Już wtedy Niemcy pokazali, że chcą mieć tylko święty spokój i nic poza tym ich nie interesuje. Ojej, zaatakowali was i zabijają ludzi? No szkoda, szkoda. Poczekamy parę godzin, zaraz się skończy. Wpadnij wtedy, to pogadamy.
No ale trwało to więcej niż kilka godzin i dłużej wstrzymywać się z reakcją nie dało.
Sankcje ok, ale nie tam, gdzie nam się nie opłacają
Pierwsza runda sankcji. Niektóre kraje (głównie ze wschodu) postulują od samego początku zawieszenie wszelkich kontraktów i sankcji na cały handel. Na zachodzie przyjęto to mniej więcej tak:
„Ok ale bez ropy i bez gazu. Ktoś coś chciałby dodać? Ach tak, bez diamentów prosi Belgia. Włosi, tak, słucham? Ok, bez towarów luksusowych. Czy coś jeszcze? SWIFT? Nie, nie, na razie nie”
Druga runda sankcji:
„No dobrze, to niech będzie ten SWIFT. Ale słuchajcie, bo nie będziemy wtedy mogli kupować ropy i gazu. To SWIFT ok, ale nie na wszystkie banki. Dzięki za uwagę. Świetna robota z tymi sankcjami!”
I tak aż do… piątej (!) rundy sankcji, która była wczoraj. Ropa, gaz i banki nadal działają…
Indywidualne inicjatywy robią robotę
Najpierw niebo dla rosyjskich samolotów. Przestrzeń zamknęły kraje sąsiadujące z Rosją, nie była to decyzja wspólnoty. Samoloty latały nad Niemcami jeszcze przez kilka dni, zanim zdecydowano o zamknięciu przestrzeni powietrznej.
Zamknięcie portów. Pierwsze głosy o planowanym zamknięciu portów dla rosyjskich statków przez całą Unię Europejską pojawiły się 2 marca. Najpierw swoje porty zamknęła Wielka Brytania, potem rzecznik UE informował, że „zamknięcie portów dla rosyjskich statków w całej UE jest rozważane„. I tak sobie te rozważania trwają do dziś. W międzyczasie kilka krajów zamknęło swoje porty, a największe firmy transportowe, jak Maersk, podjęły decyzję o wycofaniu się z Rosji. I taka to blokada, bez blokady.
Ropa, gaz, węgiel. Sankcji na surowce z Rosji nadal nie ma (poza węglem, o tym za chwilę). Kraje bałtyckie ogłaszają, że już się w pełni uniezależniły energetycznie. Polska deklaruje, że zrobi to do końca tego roku. Unia nadal handluje…
Jak widać, siła sprawcza poszczególnych członków, jest wyższa niż całej Wspólnoty
Nawet w sprawie takiej jak mecz piłkarski, decyzję podjęły indywidualne federacje piłkarskie Polski, Czech i Szwecji, gdy FIFA nadal się wahała. Decyzja, inspirowana głównie w Polsce, została na FIFA wymuszona, gdyż postawiono ją przed faktem dokonanym – my nie gramy.
Wsparcie militarne
Na słynne niemieckie hełmy spuśćmy zasłonę milczenia…
Pamiętacie zamieszanie z MIG-ami i puszczanie Polski przodem? Teraz z kolei dostawy nie mogą iść przez Węgry. Bardzo słabe zachowania w gronie rzekomych sojuszników.
Ale w tym temacie, pomimo informacji z różnych krajów o ilości sprzętu i amunicji, dokładnej skali pomocy poszczególnych krajów nie da się określić, bo wiele rzeczy jest słusznie owianych tajemnicą. No może za wyjątkiem wypowiedzi niemieckiej minister obrony, która przyznała 19 marca, że „Możliwości dostarczania broni na Ukrainę przez Bundeswehrę wyczerpały się”.
Ale mamy za to dane o wsparciu militarnym ze strony krajów UE dla… Rosji. W latach 2015-2020, pomimo nałożonego embarga! Poniżej grafika od Investigate Europe
Francja 152 mln Euro. Niemcy 121,7 mln Euro. Fajnie.
Piąta runda sankcji
I dochodzimy do piątej rundy sankcji. Ustalonej wczoraj. Najpierw liczby.
36 procent budżetu Rosji w 2021 roku stanowiły dochody ze sprzedaży surowców, z czego znakomita większość to ropa i gaz, które przyniosły 133 mld Euro. Dla porównania, węgiel „zarobił” dla Rosji 3 mld.
Dwa dni temu, Annalena Baerbock, szefowa niemieckiej dyplomacji, powiedziała w telewizji ARD:
„Gdyby to miało powstrzymać wojnę, zrobilibyśmy to natychmiast. W rzeczywistości, choć podniosłoby to cenę wojny dla Rosji, nie doprowadziłoby jutro do zaprzestania zabijania”.
I na co sankcje nakłada UE następnego dnia? No przecież nie na ropę ani gaz, tylko oczywiście na węgiel. Opinie o tym, że UE = Niemcy, nigdy jeszcze nie były tak prawdziwe.
Szlag trafił nawet znanego dobrze w Polsce, Guy Verhofstadta.
Wsparcie finansowe dla krajów przyjmujących uchodźców
To może choć Unia zdecydowała się w końcu wesprzeć kraje, które ponoszą największe koszty pomocy humanitarnej? Albo w ogóle przeznaczyć jakieś środki do rozdzielenia między wszystkich, według dowolnych zasad?
Unijny komisarz ds. budżetu, Johannes Hahn, przekonywał wczoraj w Brukseli, że na razie jest… za wcześnie.
„Jak tylko będziemy mieć więcej wiedzy, gdzie ostatecznie uchodźcy się zatrzymają – obecnie przemieszczają się do różnych krajów – to wówczas zastanowimy się jak pomóc w tej sytuacji, zwłaszcza tym krajom, które były najbardziej dotknięte niż inne”
powiedział Johannes Hahn
Innymi słowy. No fajnie, że pomagacie, ale na razie sobie radźcie sami. Jak oni się rozjadą po Europie, to wtedy uruchomimy pomoc. A to że teraz Polska ponosi gigantyczne koszty? Oj tam. Radzicie sobie bez KPO, to i bez tego sobie poradzicie xD
No właśnie, skoro jesteśmy w temacie środków dla Polski. Oto Sylwia Spurek, wczoraj w Europarlamencie:
Brawo pani Sylwio. Władimir lubi to 👍
Powtórka z historii
Przypomnijmy jeszcze raz zdanie, jakim zaczął się ten tekst. Josep Borell:
„Przekazaliśmy Ukrainie 1 mld euro. Może się wydawać, że to dużo, ale to tyle ile codziennie płacimy Putinowi za energię, którą nam zapewnia. Od początku wojny przelaliśmy Rosji 35 mld euro, w porównaniu do 1 mld euro na zbrojenie się Ukrainy„
Wielokrotnie zastanawialiśmy się, jak to się stało, że Europa w 1939 roku tak bardzo zawiodła zaatakowaną Polskę.
Kolejne pokolenia będą się zastanawiać, jak było możliwe to wszystko, co działo się na początku 2022 roku.
Tekst powstał dzięki wsparciu naszych patronów. Dziękujemy!
Wesprzeć nas można poprzez Patronite