Żelazna Logika

Co to jest Genderfluid, Androgyne, Lunagender, Aurorianskość, Paragender? Przeglądamy „słownik neutralnej polszczyzny” i sprawdzamy czym są gender studies

Czy Kaczyński miał rację mówiąc, że są tacy którzy zmieniają płeć o wpół do szóstej? Sprawdziliśmy w słowniku neutralnej polszczyzny. I okazuje się, że miał!

Opublikowano

on

Debatę publiczną rozgrzała ostatnia wypowiedź prezesa PiS. A my postanowiliśmy sprawdzić, czy da się „zmienić płeć o wpół do szóstej”. I jak się okazuje, jest to jak najbardziej zgodne z nauką o gender. Możesz zmienić płeć, gdy zachodzi słońce, gdy księżyc jest w nowiu albo po prostu, kiedy poczujesz, że właśnie Twoja tożsamość jest inna.

Gender i tożsamość płciowa

Istnieje nauka o nazwie gender. Gender bada płeć kulturową, społeczną, psychologiczną lub psychiczną. Gender jest opisywany jako kulturowy składnik tożsamości płciowej.

Czym z kolei jest tożsamość płciowa? Za Wikipedią , jest to ” termin oznaczający osobiste poczucie własnej płci społeczno-kulturowej. Czyjeś wewnętrzne pojęcie „ja” jako mężczyzna, kobieta, kombinacja obu tych pojęć lub żadna z nich – to, jak jednostki postrzegają siebie i jak siebie określają.

Zwróćmy tu uwagę na ostatnie zdanie. To, jak jednostki postrzegają siebie i jak siebie określają. Tak, tu chodzi o te wszystkie tzw. osoby niebinarne, aseksualne i inne. Cały czas, nie ma to nic wspólnego z transpłciowością, która jest odrębnym terminem i przez aktywistów jest uważana za przestarzały i pochodzący z czasów, gdy tranpłciowość uważano jako zaburzenie psychicznie. I tu warto przejść do definicji

Ile jest płci? Definicje

Nie będziemy próbować odpowiedzieć na to pytanie, bo szukając źródeł, znaleźliśmy odpowiedzi: 52, 56, 68, 72, 106, ponad 150. A ponieważ nie studiowaliśmy gender studies, nie wstydzimy się powiedzieć, że zwyczajnie, nie znamy odpowiedzi na to pytanie 🤷‍♂️

Oto lista 56 płci, które akceptuje Facebook:

Agender, Androgyne, Androgynous, Bigender, Cis, Cis Female, Cis Male, Cis Man, Cis Woman, Cisgender, Cisgender Female, Cisgender Male, Cisgender Man, Cisgender Woman, Female to Male, FTM, Gender Fluid, Gender Nonconforming, Gender Questioning, Gender Variant, Genderqueer, Intersex, Male to Female, MTF, Neither, Neutrois, Non-binary, Other, Pangender, Trans, Trans Female, Trans Male, Trans Man, Trans Person, Trans Woman, Trans*, Trans* Female, Trans* Male, Trans* Man, Trans* Person, Trans* Woman, Transfeminine, Transgender, Transgender Female, Transgender Male, Transgender Man, Transgender Person, Transgender Woman, Transmasculine, Transsexual, Transsexual Female, Transsexual Male, Transsexual Man, Transsexual Person, Transsexual Woman, Two-spirit.

Tutaj można zapoznać się z rozszerzoną wersją, 72 płci

Definicje

Przeglądając stronę zaimki.pl – wszechstronne kompendium wiedzy o języku niebinarnym, neutralnym płciowo i inkluzywnym, wybraliśmy kilka bardzo ciekawych terminów. Ich definicje, przepisaliśmy co do słowa.

Genderfluid (płynnopłciowość) zmienność tożsamości płciowej w czasie, pod względem cech płciowych, np. z męskiej na żeńską, z androgynicznej przez żeńską na neutralną itd. Może się ona zmieniać przypadkowo lub w konkretnych warunkach, w różnych odstępach czasu (o wpół do szóstej też? 😱 – przyp. ŻL) w zależności od osoby

Androgyne (androgynpłciowość) – tożsamość płciowa, która jest zmienna pod względem cech, przypisania do płci (np. między kobiecością a męskością), a także pod względem intensywności jej odczuwania (brak poczucia tożsamości płciowej, częściowe poczucie, silne poczucie) . Połączenie zmiennopłynności i płynnopłciowości.

Mascandrogyne, Femandrogyne, Neutrandrogyne, Versandrogyne niebinarna tożsamość płciowa z pod parasola androgyniczności cechująca się byciem na raz mężczyzną i kobietą (Mascandrogyne bliżej mężczyzny, Fermandrogyne bliżej kobiety, Neutrandrogyne po równo, Versandrogyne w różnych proporcjach)

Genderflux (zmiennopłciowość) –  “tożsamość płciowa”, flux – “płynięcie”, “przechodzenie”; polski odpowiednik od łac. fluctus – „fala”, lub od pl. fluktuacja) – rodzaj płynnej tożsamości płciowej o zmiennym natężeniu odczuwania płci (od braku poczucia płci do silnego poczucia płci).

Lunapłciowość płynna tożsamość płciowa, która zmienia się według rytualnego cyklu, przypominając księżyc i jego fazy

Aurorianskość w systemie galaktiańskim, określenie na niebinarne płci, które są płynne. Nazwa pochodzi od świtu, który jest przejściem między nocą a dniem (a gdy zachód słońca będzie o… wpół do szóstej? 😱 – przyp. ŻL)

Apłciowość osoba o tej tożsamości nie jest ani kobietą ani mężczyzną, ani żadną inną płcią. Apłciowość cechuje brak płci.

Demipłynność tożsamość płciowa, która częściowo jest zmienna

Neutralnopłciowość tożsamość płciowa charakteryzująca się neutralnością płci. Osoba neutroiczna nie jest ani męska, ani żeńska, ani androgyniczna, lecz wciąż z silnym poczuciem płci.

Niezależność płciowa tożsamość płciowa niezależna od kobiecości, męskości, neutralności i ich pochodnych, nie będąca jednak brakiem płci, o silnym poczuciu płciowości.

Parachłopak i Paradziewczynaniebinarna tożsamość płciowa spod parasola demipłci, która jest przeważająco męska lub damska (51-99%), ale reszta(1%-49%) to dowolna płeć

Obiektopłciowość – typ ksenopłci. Tożsamości płciowe, które można opisać poprzez porównanie do symbolu, zwierzęcia, elementu natury, fantastycznego bytu, rzeczy

Panpłciowośćposiadanie wszystkich tożsamości płciowych

Kaczyński miał rację! Doedukujcie się!

Wyżej wymienione terminy, co do tożsamości płciowej, zaczerpnięte zostały bezpośrednio ze strony Kolektywu Rady Języka Neutralnego. Jak czytamy, można odczuwać różne tożsamości płciowe, tożsamość może się zmieniać w czasie (!), w zależności od odczuć danej osoby, a nawet od pór dnia i faz księżyca(!!). Można też nie czuć żadnej płci, czuć kilka na raz albo identyfikować się z przedmiotami lub zwierzętami.

A teraz przypomnijmy słowa Jarosława Kaczyńskiego:

No i według tego, co nam zalecają z Zachodu, wszyscy powinni się temu podporządkować, bo inaczej się uraża. A dlaczego ja jestem Zosia? No, bo może jutro będę z powrotem Władysławem, ale dzisiaj jestem Zosia.

Oczywiście ktoś się może z nami nie zgadzać, ma lewicowe poglądy. Uważa, że każdy z nas może w pewnym momencie powiedzieć, że teraz, do tej pory, do godziny – jest w tej chwili koło wpół do szóstej – byłem mężczyzną, a teraz jestem kobietą.

Bo przecież lewica uważa, że tak powinno być. I należy tego przestrzegać. Mój szef w pracy, dajmy na to, czy nawet moja koleżanka, czy mój kolega powinni się do mnie zwracać już tym razem w formie żeńskiej. No, można mieć takie poglądy, dziwne co prawda. Ja bym to badał…”

Skracając, Kaczyński powiedział, że niektórzy uważają iż można jednego dnia być kobietą, a drugiego dnia mężczyzną. Innymi słowy, zwrócił uwagę na istnienie osób genderfluid, demiseksualnych, androgyne, lunagender i wielu innych.

Skąd więc ta powszechna fala krytyki na Kaczyńskiego, za to że wypowiedział się zgodnie z nowoczesną identyfikacją tożsamości płciowej, w duchu gender studies?

Skąd krytyka, za „obrazę osób transseksualnych”, gdy słownik neutralnego języka, sam podaje iż jest to termin przestarzały i „nie powinien być używany domyślnie, bez jasnej zgody osób, których ma dotyczyć” ?

Doedukujcie się. Mamy 2022 rok!

Więcej na ten temat, możecie przeczytać tutaj:

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Exit mobile version