Żelazna Logika

LGBTTQQIAAP, LGBT2SQIA+, LGBTQQICAPF2K czy Kosmici? Sprawdź której wersji należy używać, żeby nie wyjść na homofoba

Opublikowano

on

Wydawać się mogło, że sprawa jest dosyć prosta. Mamy LGBT czyli lesbijki, geje, osoby biseksualne i osoby transseksualne. No i może tak kiedyś było. Ale postęp ma to do siebie, że prze do przodu nieustannie.

LGBT najpierw zamieniło się w LGTBQ (Queer), później uznano że to za mało i dodano plus. I mieliśmy LGBTQ+. No a potem… zaczęły się kolejne mutacje.

LGBTTQQIAAP

Czyli w tłumaczeniu, mniej więcej:
Lesbijki
Geje
Biseksualiści
Transpłciowi – czuje się inną płcią
Transseksualni – zmienił płeć
Queer – termin, który jest „parasolem” dla ludzi nie mieszczących się w LGBT
Kwestionujący – poszukujący
Intersex – wielopłciowy?
Sojusznik – wspierający społeczność LGBTTQQIAAP
Aseksualny – nie czuje pociągu seksualnego do nikogo
Wieloseksualny – eksperymentujący ze wszystkimi płciami

LGBT2SQIA+

Na czym tu polegają zmiany? Z pomocą przychodzi University of British Columbia

W zasadzie dużo podobnych, dochodzi nam 2S czyli 2-spirit. Szczerze mówiąc, średnio to 2S rozumiemy. Coś z historią rdzennych Amerykanów, czyli Indian, coś o ich duszach i coś o tym, że chcieli zaznaczyć, że też są w tej społeczności.

LGBTQQICAPF2K+

Po drodze mieliśmy jeszcze LGBTQQIAP2+, o czym pisała na swoim blogu Jej Perfekcyjność. Ale dość szybko przeszliśmy do kolejnej wersji, o czym w taki dość uroczy sposób poinformowano społeczność. „Od teraz mamy K” 🙂

Jak czytamy, skrót ten oznacza teraz: Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, Queer, Questioning, Intersex, Curious, Asexual, Agender, Ally, Pansexual, Polysexual, Friends and family, Two-spirit and Kink

„Nowości” to:
Agender
Polysexual
Kink

I tutaj staraliśmy się złapać różnicę między Asexual, a Agender i między Pansexual a Polysexual ale szczerze mówiąc, nie jesteśmy pewni czy ją zrozumieliśmy, więc nie będziemy tłumaczyć, bo bankowo coś pokręcimy. Kink to zdaje się coś z perwersją ale też nie mamy 100% pewności. Zastanawia nas tylko czemu skrót jest nieco ogołocony z dwóch A i jednego P, bo w całości powinien brzmieć: LGBTQQICAAAPPF2K+

Wiadomo natomiast, że K wzbudziło kontrowersje w społeczności, która nie w pełnie zaakceptowała odrębność Kink od całej reszty. Prawdopodobnie dlatego, że każdy po części czuje się „kink”.

Ale skoro już jest to K, to niech zostanie. Oto z pomocą przychodzi tegoroczna Parada Równości w Warszawie

Korpoludki i Kosmici

Oto oficjalna ulotka z Parady Równości w Warszawie 2022. Kolorem zaznaczone korporacje biorące udział:

W tegorocznej Paradzie Równości bierze udział, m.in 6 czy 7 partii i organizacji politycznych, Kult Szatana, a także 26 globalnych korporacji.

A w samym środku Parady idą Kosmici.

Zatem skoro już jest to K w nazwie, to niech zostanie. Można go nawet użyć dwukrotnie 🤷‍♂️

PS. Pojawił się też ruch, który chce odcięcia LGB od całej reszty. Nazywa się LGB Alliance, poczytać o nich można tutaj. Ale to już temat na zupełnie inną opowieść.

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Exit mobile version