Lemingopedia
Żymianin Żymianinowi Żymianinem
Dobry wieczór? No może nie dla wszystkich, ale o tym za chwilę. Jeśli mieszkasz w Warszawie lub odprowadzasz tutaj podatki to z pewnością zainteresuje Cię ta informacja. Opowiem o historii pewnego geszeftu, na którym ci, o których „lepiej nie wspominać”, wzbogacili się trzykrotnie, nie wydając ani grosza.
30 mln zł zapłacił stołeczny samorząd za budynek z lat 50., zbudowany przez dawne Zakłady Radiowe im. Kasprzaka. Przeniesiony zostanie tam Teatr Żydowski i będzie funkcjonował zamiast Teatru Dramatycznego, bo dotychczas to była jedna z czterech jego scen w stolicy.
Ale to nie koniec! Warszawscy radni przyznali pieniądze na rewitalizację i adaptację kamienicy przy ul. Próżnej 14, która w ciągu kilku lat stanie się stałą siedzibą Teatru Żydowskiego. Na realizację tego projektu przeznaczono 150 milionów, które zostaną wykorzystane m.in. na przeprowadzenie konkursu architektonicznego, wykonanie dokumentacji projektowej oraz realizację inwestycji.
Pewnie w głowach wielu z Was pojawiło się teraz pytanie: „A dlaczego Teatr Żydowski nie funkcjonuje dalej przy placu Grzybowskim?”. Bardzo dobre pytanie. Odpowiedź brzmi: „bo Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce sprzedało nieruchomość znanemu deweloperowi Ghelamco”. Za jaki hajs? „Lepiej nie wspominać jest o tem”.
Żymianin Żymianinowi Żymianinem odcinek 1
Być może ktoś powie: „No, ale zaraz zaraz. A skąd Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce miało hajs, żeby kupić taki budynek przy placu Grzybowskim?”. Bardzo dobre pytanie. Pieniądze na zakup gruntu i budowę siedziby Teatru Żydowskiego TSKŻ otrzymał w latach 60. od The American Jewish Joint Distribution Committee. W akcie notarialnym jest zapis mówiący o tym, że w tym miejscu na zawsze ma pozostać Teatr Żydowski.
Żymianin Żymianinowi Żymianinem odcinek 2
„9 czerwca b.r. firma deweloperska Ghelamco zablokowała dostęp do Teatru Żydowskiego dla pracowników oraz publiczności teatralnej. Budynek teatru został ogrodzony płotami i napisami z informacją, że budynek grozi katastrofą budowlaną. Publiczność nie została wpuszczona na spektakl. Aktorzy spontanicznie zagrali fragmenty „Skrzypka na dachu” na placu Grzybowskim – po prostu na ulicy” – pisała dyrektor Gołda Tencer (Żymianka) lamentując na ten stan rzeczy.
Żymianin Żymianinowi Żymianinem odcinek 3
W 2018 r. ówczesna prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz podawała, że nowa siedziba teatru powstanie w zabytkowej kamienicy przy Próżnej 14. Jednak okazało się, że adaptacja kamienicy oznaczałaby skomplikowaną i kosztowną przebudowę. W taki sposób społeczność Teatru Żydowskiego została oszukana przez Żymian kolejny raz. Aj waj!
I proszę mi wybaczyć, ale logicznym tokiem myślenia nie da się dojść do innego wniosku niż ten, że największymi antysemitami są Żymianie.
I teraz najlepsze. Przyszedł nasz prezydent Rafałek i pochylił się nad Żymianami. Zapłacił trzydzieści milionów z miejskiej kasy, żeby Żymianie mieli się gdzie podziać. A trzeba Wam wiedzieć, że przez te kilka ładnych lat Teatr Żydowski nie grał „pod chmurką”, tylko w wynajętej od Ministerstwa Obrony Narodowej Sali w budynku Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa przy ul. Niepodległości, który mijam codziennie w drodze do pracy.
I bardzo dobrze, bo przynajmniej wiem na co i na kogo pracuję. Zwłaszcza, że to sama przyjemność uczyć się biznesu od Żymian.
Kto jest gitem? Kto frajerem?
A teraz „idźmy drogą pieniędzy” i odpowiedzmy sobie na jedno ważne, ale to zaje**ście ważne pytanie. Kto jest gitem, kto frajerem? Kto zyskał jednocześnie hajs i grunt, nie wydając nawet szekla.
Harmonogram:
- TSKŻ wchodzi w posiadanie intratnych gruntów w samym Śródmieściu, nie mając nawet grosza przy duszy.
- TSKŻ sprzedaje teren i przytula hajs.
- Prezydent Warszawy kupuje za pieniądze mieszkańców budynek, który będzie przeznaczony na Teatr Żydowski.
Proszę o odpowiedź: Kto zyskał hajs? Kto stracił hajs? Kto jest gitem i dlaczego nie Rafał Trzaskowski wraz z napływową ludnością tymczasowo zamieszkującą tereny nad Wisłą?
Teraz wiecie dlaczego tak bardzo szanuję Żymian? Bo na to zasługują. A my? A my się od nich uczmy. Powinniśmy czerpać garściami. I lepiej szybko się uczmy, bo kupią nas za nasze własne pieniądze.
Wesprzeć nas można poprzez Patronite