Wojciech Kozioł

Polityczne podsumowanie roku cz.II

Drugi kwartał upłynął pod znakiem przygotowań Ukrainy do kontrofensywy, buntu Jewgienija Prigożyna oraz koronacji Karola III na króla. Co jeszcze działo się w okresie kwiecień-czerwiec?

Opublikowano

on

Drugi kwartał upłynął pod znakiem przygotowań Ukrainy do kontrofensywy, buntu Jewgienija Prigożyna oraz koronacji Karola III na króla. Co jeszcze działo się w okresie kwiecień-czerwiec?

Foto: Screen z nagrania opublikowanego przez Jewgienija Prigożyna

KWIECIEŃ

W kwietniu 2023 roku Finlandia została 31. członkiem NATO. Było to wydarzenie, które znacząco zmieniło układ geostrategiczny w Europie Północnej.

W tym samym miesiącu doszło także do chwilowego aresztowania Donald Trumpa pod zarzutem fałszowania dokumentów. Można to uznać za oficjalny początek batalii sądowych poprzedniego prezydenta USA, które trwają do dziś.

MAJ

W Wielkiej Brytanii Karol III został koronowany na króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W tym samym miesiącu również Mińsk i Moskwa podpisały porozumienie, na mocy którego Rosja mogła rozmieścić taktyczną broń jądrową na terenie Białorusi.

Zaś na pograniczu Azji i Europy, czyli w Turcji, wybory prezydenckie wygrał urzędujący Recep Tayyip Erdogan.

Ze świata: WHO ogłosiła koniec globalnego zagrożenia zdrowia związanego z COVID-19, który w 2020 roku wywołał pandemię.

CZERWIEC

Na Ukrainie została zniszczona zapora w Nowej Kachowce. To wydarzenie znacząco wpłynęło na późniejszy przebieg ukraińskiej kontrofensywy. Wedle niektórych źródeł, wynikało to z doniesień samego rosyjskiego wywiadu, który na dzień (kilka dni) przed planowanym uderzeniem ukraińskim od strony Chersonia, wykrył przygotowania Sił Zbrojnych Ukrainy. Takie rozwiązanie mocno skomplikowało działania Kijowa.

To wydarzenie doprowadziło też do katastrofy humanitarnej, a wiele miejscowości znalazło się pod wodą.

Po drugiej stronie frontu z kolei doszło do buntu przywódcy Grupy Wagnera – Jewgienija Prigożyna. Do dziś w sumie wiele wydarzeń wokół tej „rebelii” pozostaje niejasnych. Faktem jednak jest, że pokazało to, iż Rosja, pomimo dyktatorskiej władzy Putina, nie jest państwem stabilnym, ale targanym przez liczne grupy wpływów.

Z wiadomości z Unii Europejskiej: w Finlandii nastąpiła zmiana koalicji rządzącej na konserwatywnych liberałów, we Francji odbyły się masowe protesty, a w Bułgarii doszło do zmiany obozu rządzącego.

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Exit mobile version