Damian Małecki

Obwód Kaliningradzki przyłącza się do Czech. Referendum ważne tak samo jak to rosyjskie.

Opublikowano

on

Czechy – kraj który pozdrawia się morskim słowem „Ahoj”, nie miał do dziś dostępu do morza. Wszystko to jednak zmienia się w wyniku referendum, w którym 97.9% głosujących, opowiedziało się za przyłączeniem Obwodu Kaliningradzkiego do Republiki Czeskiej, oraz zmiany nazwy Kaliningradu na Královec.

Referendum przeprowadzono wykorzystując precedensowe referenda przeprowadzone przez Rosję w czterech obwodach ukraińskich. Kaliningrad został przecież utworzony w XIII wieku na cześć Przemysła II Ottokara, króla Czech, który dowodził wojskami zakonu krzyżackiego podczas podboju Prus, jest to więc według interpretacji rosyjskiej wystarczający powód do przyłączenia byłego Obwodu Kaliningradzkiego do czeskiej macierzy. 

Polacy gremialnie wspierają czeskie referendum, w końcu od lat dowcipnie domagali się stworzenia marynarki wojennej Czech. Poza tym kto normalny odrzuciłby możliwość spożycia pilsnera, smażonego sera czy utopeńca na jednej z czeskich plaż?

Tyle z dowcipów – faktem jest, że czeskie referendum jest w świetle prawa międzynarodowego dokładnie tak samo wiążące, jak referenda przeprowadzone przez Rosję, może nawet bardziej, gdyż jego wyniki są rzetelniejsze i zdecydowanie bardziej akceptowane dla zainteresowanych jak i dla sąsiednich krajów.

W wyniku referendum, Kralovec stał się drugim co do wielkości miastem Czech.

Powstała już również oficjalna strona zachęcająca turystów do wizyty w Kralovcu – https://visitkralovec.cz

Cały wątek warto prześledzić tutaj:

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Exit mobile version