Żelazna Logika

Lubisz turystykę górską? Prawdopodobnie jesteś faszystą

Opublikowano

on

Obszerny artykuł z taką tezą pojawił się na łamach niemieckiego Zeit

Na stronie internetowej Zeit.de pojawił się artykuł zatytułowany „Rechte Wanderlust” („Wędrówki Prawicy”). We wstępniaku czytamy:

„Dla neonazistów nie ma nic lepszego niż wspólne piesze wędrówki. Nie ma to jednak wiele wspólnego z miłością do przyrody: kryje się za tym dziwaczny kult przodków.”

Poznajemy historyjkę grupy młodych mężczyzn z organizacji Junge Tat, którzy maszerują po szwajcarskich górach. Jeden z nich na filmie mówi „Wędrówki to tradycja głęboko zakorzeniona w naszej kulturze. Wspinanie się na górę symbolizuje wytrwałość, dążenie do celu.”

Dalej dowiadujemy się, że wspólne spędzanie czasu w górach, nawiązywanie relacji i czerpanie radości z obcowania z naturą ma… związek z Hitlerjugend, a piesze wędrówki są fasadą dla ekstremizmu i „tylko rzekomo tworzą wspólnotę, gdyż w rzeczywistości, tworzą wspólny wizerunek wroga”. Wiadomo jakiego. Antysemityzm, rasizm i tak dalej.

screen: Google Translate, Zeit.de

Cały tekst utrzymany jest w formie reportażu, okraszonego opiniami „ekspertów”. Np. takich jak ta: „Las stanowi powierzchnię projekcyjną dla ideologii krytycznych wobec nowoczesności, nacjonalistycznych, rasistowskich i biologicznych”, mówi Lukas Nicolaisen z Ośrodka Zapobiegania Radykalizacji i Zaangażowania w Ochronę Przyrody.

Konia z rzędem temu, kto wie czym jest „ideologia biologiczna” 🤣

Autorem tekstu jest Timo Buechner. Zaglądając na jego stronę w Zeit, widzimy że specjalizuje się on w „prawicowym ekstremizmie”. Na siedem opublikowanych przez niego przez ostatnie dwa lata tekstów, aż pięć znalazło się w tej kategorii. Pozostałe dwa, chyba przez niedopatrzenie, trafiły do innej kategorii, bo jeden jest o „powiązaniach ekstremistów z AfD”, a drugi o podpalaniach domów dla uchodźców, który luźno powiązał z jakimś „prawicowym protestem” i uznał, że pierwsze wynika z drugiego.

Kto zatem tutaj ma większą obsesję i „szuka wspólnego wroga”? Kto jest większym ekstremistą? Dla kogo coś „stanowi powierzchnię projekcyjną dla ideologii i uprzedzeń”?

Kto tu właściwie jest faszystą?

Ludzie spacerujący po górach czy pan Timo Buechner?

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Exit mobile version